Menu

Jak działać za pomocą słów? Proza Olgi Tokarczuk jako dyskurs krytyczny - Katarzyna Kantner (EPUB)

Cechy produktu

  • ISBN 9788324229567 
  • Autor Katarzyna Kantner 
  • Wydawnictwo Universitas 
  • Ilość stron 336 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Książka jest pierwszą opublikowaną monografią naukową całkowicie poświęconą twórczości Olgi Tokarczuk. Pisarka ukazana jest z jednej strony jako ktoś, kto słowo traktuje z ogromną powagą, zbliżając się do kabalistycznej wiary w jego sprawczą energię, z drugiej zaś jako literacka rewolucjonistka i aktywistka.

Pisanie ma być dla niej „robieniem rzeczy ze słów” i rodzić się z zapotrzebowania zmieniania świata (światów?), które też powstały z języka. Z tej perspektywy Olga Tokarczuk może być odbierana jako „łagodna rewolucjonistka”, która poddaje badawczemu oglądowi to, jak poszczególne języki (dyskursy) kształtują podmioty i rzeczywistość.

Katarzyna Kantner interpretuje powieści Olgi Tokarczuk (od Podróży ludzi Księgi do Ksiąg Jakubowych), demonstrując je jako praktykę etyczną i ważny głos w polskiej debacie publicznej i składnik komunikacji społecznej.

Literatura zostaje potraktowana jako dyskurs krytyczny – narzędzie, za pomocą którego można ukazywać (ale też neutralizować) mechanizmy ekskluzji i opresyjne struktury obecne w innych typach dyskursu, a także przyznawać głos grupom marginalizowanym.

W świetle tych analiz wyłania się także projekt innego rodzaju języka – takiego, który próbuje oddać sprawiedliwość i wytworzyć porozumienie. W książce pada też pytanie o unikalne napięcie między tym, co „luksusowe”, a tym, co „lubiane”, a więc o to, czy radość opowieści i przyjemność lektury można zbratać z obnażaniem poznawczych klisz i wybijaniem czytelnika z etycznego i światopoglądowego komfortu.

Katarzyna Kantner – literaturoznawczyni, copywriterka. W 2016 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego obroniła pracę doktorską na temat twórczości Olgi Tokarczuk. W swych badaniach koncentruje się na zagadnieniach takich jak intymistyka, antropologia współczesnej powieści i związki między literaturą a filozofią.

Autorka publikacji w „Pamiętniku Literackim”, „Ruchu Litrackim” i „Tekstualiach”.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.