Menu

Japonia w kulturze i sztuce polskiej końca XIX i początków XX wieku - Agnieszka Kluczewska-Wójcik (PDF)

Cechy produktu

  • ISBN 9788362737932 
  • Autor Agnieszka Kluczewska-Wójcik 
  • Wydawnictwo Tako 
  • Ilość stron 313 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Książka jest zapisem refleksji nad obecnością Japonii w kulturze i sztuce polskiej końca XIX i początków XX wieku. Podejmuje kolejno zagadnienia definicji i zakresu pojęć japonizmu i „japońszczyzny” (japonisme, japonaiserie), kształtowania się obrazu Japonii w Polsce, roli Paryża jako centrum japońskich inspiracji, ich oceny poprzez polską krytykę artystyczną,, a także znaczenia kolekcjonerów w procesie włączania sztuki japońskiej w obieg muzealny i artystyczny, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego.

Wyznaczenie chronologii polskiego japonizmu pozwala poddać analizie dotychczasowe ustalenia dotyczące zasięgu inspiracji japońskich w polskim malarstwie i grafice, a także zwiększyć korpus dzieł „japonizujących” na sztuki dekoracyjne: ceramikę, grafikę użytkową, dzianinę, srebra i brązy.

Następnym obszarem analizy jest recepcja sztuki japońskiej w innych dziedzinach kultury, równocześnie „wysokiej”, takich jak teatr, literatura czy muzyka, jak i lubianej – moda, kultura życia codziennego, teatr „bulwarowy” i muzyczny – a także sposób funkcjonowania „mitu” Japonii na gruncie polskiej myśli politycznej i publicystyki.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.