Menu

Jaszczur

Cechy produktu

  • ISBN 9788377795514 
  • Autor Honoré de Balzac 
  • Wydawnictwo MG 
  • Ilość stron 272 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Rafael de Valentin postanawia popełnić samobójstwo. Jego życie zupełnie się nie układa — stracił rodzinę, nie udało mu się zrobić kariery dramaturga ani filozofa, przeżywa nieszczęśliwe miłości, a ponadto traci ostatnie pieniądze w kasynie.Przypadek jednak powoduje, że Rafael trafia do sklepu z dziełami sztuki, a tam znajduje fragment jaszczuru (skóry dedykowanej m.in.

do wyrobu galanterii) z inskrypcją w sanskrycie. Zdaniem sklepikarza, kto ma ten talizman, może spełniać swoje marzenia, zawsze jednak jaszczur będzie się kurczył, aż zniknie, a wtedy właściciel umrze.

Po zakupie jaszczuru, Rafael spotyka przyjaciół i postanawia rozpocząć nowe życie.Jaszczur jest poniekąd sam w sobie Komedią ludzką ujętą w skrócie. Problem życia i śmierci, jednostki i społeczeństwa, człowieka świetnego i mierności świata, problem myśli i wykorzystania, nędzy i zbytku, poezji i prozy, wiedzy i tajemnicy, miłości i ambicji, materii i woli — wszystkie te duże zagadnienia, które później wypełniają dzieło Balzaca, są już i tutaj; kipią nadmiarem myśli, tłoczą się gorączkowo na kartach tego tomu.

Tadeusz Boy-Żeleński

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.