Menu

Jędrzej Moraczewski Wspomnienia Ludzie czasy i zdarzenia

Cechy produktu

  • ISBN 9788381426633 
  • Autor Jędrzej Moraczewski 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 
  • Ilość stron 202 
  • Rok wydania 2019 

Opis

W kolekcji powołanej dla uczczenia 100. Rocznicy odzyskania poprzez Polskę niepodległości w 1918 r., a także utrwalenia w polskiej świadomości zbiorowej wiedzy historycznej o genezie i przebiegu odbudowy państwa polskiego ukażą się monografie, biografie i źródła, dla których tematyczną klamrą będzie idea polskiej niepodległości oraz walki o jej urzeczywistnienie i zarys z uwzględnieniem zagadnień polskich i międzynarodowych; politycznych, społecznych i ekonomicznych; walki orężnej i działań dyplomatycznych; wreszcie przedsięwzięć na polu kultury.Ostatnio ukazały się:Joanna Sosnowska, Z dziejów opieki społecznej w Polsce międzywojennej.

Półkolonie letnie w ŁodziNiepodległa. Rozważania prawno-ustrojowe w 700. Rocznicą odrodzenia suwerennego państwa polskiego, pod redakcją Aldony Domańskiej i Anny MichalakWitold Jarno. Garnizon Wojska Polskiego w Tomaszowie Mazowieckim w latach 1918–1939Konrad Banaś.

Odrodzona Rzeczpospolita na rynkach zamorskich. Handel polsko-arabski w latach 1918-1939Wkrótce:Piotr Kędzia, Sport w Polsce międzywojennej. Działalność oświatowa stowarzyszeń sportowych w ŁodziMałgorzata Łapa, Polska polityka handlu zagranicznego w latach 1918–1939Tom drugi części pierwszej Wspomnień Jędrzeja Moraczewskiego obejmuje lata 1895–1900.

Autor przenosi czytelnika na prowincję galicyjską, gdzie zamieszkał wraz z żoną Zofią z Gostkowskich. Pierwsze lata ich wspólnego życia byty okresem częstych przeprowadzek spowodowanych specyfiką pracy inżyniera Moraczewskiego przy budowie kolei państwowych.

We Wspomnieniach Autor sportretował ludzi, których spotykał – równocześnie wpływających na niego bezpośrednio, jak i powszechnie znanych w ówczesnej Galicji z racji sprawowanych funkcji bądź społecznej albo politycznej działalności.

W porównaniu z poprzednim tomem przeważają tu relacje z życia młodego, inteligenckiego małżeństwa, zmagającego się z rutynowymi problemami. Nie zabrakło również opisów prowincjonalnych rozrywek i sposobów spędzania wolnego czasu – wycieczek rowerowych i krajoznawczych, spotkań towarzyskich, przedstawień amatorskich teatrów oraz prób aktywizacji środowiska lokalnej śmietanki towarzyskiej, do której państwo Moraczewscy byli zaliczani.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.