Menu

Klechdy polskie - Bolesław Leśmian (EPUB)

Cechy produktu

  • ISBN 9788726426342 
  • Autor Bolesław Leśmian 
  • Wydawnictwo Saga 
  • Ilość stron 169 
  • Rok wydania 2020 

Opis

Zbiór pięciu baśni („Czarny kozioł”, „Jan Tajemnik”, „Majka”, „Podlasiak” i „Wiedźma”) wydanych po raz pierwszy w 1956 roku, a więc niemal 20 lat po śmierci Leśmiana. Baśnie wykorzystują motywy ludowe i pogańskie, język utworu przynosi skojarzenia z narracją wiejskiego gawędziarza, urzekając jednocześnie swoją melodią i kunsztem, a czasem też i humorem.

Utwór pozwala zanurzyć się w wyobrażonych światach, gdzie wszystko jest możliwe. Bohaterowie baśni to wieśniacy, którzy spotykają różnorodne istoty ze sfery sacrum, upiora, wiedźmę, majkę – piękną dziewczynę z rybim ogonem.

Bez względu na sytuację ludzie wierzą, że uda im się przechytrzyć nadprzyrodzone istoty, odwrócić urok, spełnić pragnienia. Dwa światy – zwyczajny i nierzeczywisty – potrafią współistnieć w najmniej spodziewanych momentach,nieprzewidzianie przerwać zaistniałą więź.

Pozostają wspomnienia, które z czasem zaczynają przypominać sen.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.