Menu

Kod kapitalizmu. Jak "Gwiezdne Wojny, Coca-Cola i Leo Messi kierują twoim życiem

Cechy produktu

  • ISBN 9788366232228 
  • Autor Marcin Napiórkowski 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Krytyki Politycznej 
  • Ilość stron 304 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Książka ukazuje późny kapitalizm w jego polskiej, potransformacyjnej wersji jako swoistą?mitologię rozproszoną w towarach i usługach. Jej podmiotami i przedmiotami stają się zarówno całkiem namacalne przedmioty życia codziennego (koszulki z nadrukami, samochody, gadżety), jak i byty słabo dotychczas rozpoznane przez antropologię – marki, loga czy franczyzy kulturowe.

Autor demonstruje, w jaki sposób funkcjonowanie kapitalistycznych mitów stanowi wynik jednocześnie projektów wytwarzanych odgórnie poprzez wyspecjalizowane systemy eksperckie, jak i codziennych praktyk zwyczajnych ludzi, którzy korporacyjne mitologie odczytują po swojemu i przerabiaja na swoją modłę.

Współczesny kapitalizm jawi się w wyniku czego jako wspólne dzieło inż˙ynierów i majsterkowiczów, współpracujących, koegzystujących albo toczących ze sobą walkę?.Książka składa si?ę z krótkich szkiców, których przedmiotem są pomiędzy innymi: współczesne figury bohaterskie (celebryci i antycelebryci); przekształcenia pracy z towaru w dar, za który należy się wdzięczność; kolonizowanie poprzez kapitalizm ciała ludzkiego i kanonów pie?kna; wpływ kapitalizmu na formy manifestowania tożsamości narodowej (np.

akcje „logo dla Polski” czy odzież patriotyczna); dziecin´stwo i dorastanie w kapitalizmie; rzeczy, za pomocą których generujemy współczesne hierarchie społeczne (np. Sposoby picia kawy).

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.