Menu

Kompleksja literatury. Studia staropolskie - Dariusz Śnieżko (EPUB)

Cechy produktu

  • ISBN 9788324264018 
  • Autor Dariusz Śnieżko 
  • Wydawnictwo Universitas 
  • Ilość stron 296 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Książka jest zbiorem artykułów publikowanych w ciągu kilkunastu lat. Trafiły do niej równocześnie ujęcia problemowe, jak i komentarze do wypowiedzi poetyckich Biernata z Lublina, Jana Kochanowskiego czy Wacława Potockiego.

Jak się okazuje, tematyka większości z tych szkiców ciąży ku materialności i sprawom ciała. Mowa tu o antropologicznych parametrach człowieczeństwa, determinantach wynikających z temperamentu, płci, wieku, stanu i rasy i o staropolskich praktykach komunikowania.

Kompleksja zatem (żeby rozjaśnić nieco tytułową metaforę) to nie tylko domena świata przedstawionego: ciał chłopskich, żydowskich, szlacheckich, zwierzęcych, melancholii czy kanibalizmu, lecz także pozostałych elementów układu komunikacyjnego: ciała mówiącego, czytającego, piszącego –, a także technice rozpowszechniania przekazu.

A na dodatek może to być rozmiar dodatkowo dzisiejszych odniesień lekturowych do dziedzictwa epok minionych: w czytelniczych reakcjach afektywnych, w kontakcie z książką – rzeczą, która zachowała ślady własnej historyczności.

Historyczność ta odsyła do czasów nie tak znów dawnych, ale oddzielonych od nas znaczącą przebudową wiedzy o świecie.Dariusz Śnieżko (dr hab.) jest profesorem w Instytucie Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego.

Opublikował m.in. Książki Mit wieku złotego w literaturze polskiego renesansu. Wzory – typy – zastosowania (Warszawa 1996), Mikołaj Sęp Szarzyński (Poznań 1996), „Kronika wszytkiego świata” Marcina Bielskiego.

Pogranicze dyskursów (Szczecin 2004). Laureat nagrody PAN im. A. Brücknera (2005). Zajmuje się najczęściej badaniami kulturowymi nad literaturą dawną i poetyką historyczną.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.