Menu

Kronika Sarmacji Europejskiej. Księga Pierwsza. Część I, II i III - Alexander Hrabia Gwagnin (PDF)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380644977 
  • Autor Alexander Hrabia Gwagnin 
  • Wydawnictwo Armoryka 
  • Ilość stron 216 
  • Rok wydania 2018 

Opis

UWAGA! e-book jest skanem zapisanym w formacie PDF.REPRINT. Alessandro Guagnini (w Polsce znany jako Aleksander Gwagnin, ur. 1534 w Weronie, zm. 1614 w Krakowie) – polski historyk, żołnierz i dziejopis pochodzenia włoskiego.

Urodził się we włoskiej zubożałej rodzinie szlacheckiej. Od 1561 uczestniczył w północnej wojnie siedmioletniej. Walczył jeszcze w polskim wojsku. W 1571 otrzymał indygenat polski z herbem własnym Gwagnin.

Pod jego komendą służył Maciej Stryjkowski. Gwagnin jest autorem Sarmatiae Europeae descriptio z 1578 roku (Kronika sarmacji europejskiej przetłumaczona w 1611 poprzez Paszkowskiego). Praca ta stała się lubiana w Europie; została wznowiona w 1581.

Dzieło Sarmatiae Europeae descriptio, które zostało wydane pod nazwiskiem Guagniniego, Stryjkowski wymienił jako własne w napisanej poprzez siebie Kronice Polskiej, Litewskiej, Żmudzkiej... Kwestia autorstwa pozostaje nie do końca wyjaśniona.

(za Wikipedią). Dzieło Gwagnina o Sarmacji jest istotnie cenne dla współczesnych badaczy pradziejów naszego narodu, lecz także dla tych, którzy się nimi pasjonują z różnorodnych przyczyn – patriotycznych czy religijnych.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.