Menu

Książka o dworzaninie

Cechy produktu

  • ISBN 9788324233984 
  • Autor Baltazar Castiglione 
  • Wydawnictwo Universitas 
  • Ilość stron 396 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Książka o dworzaninie to – jak powiadają Włosi – il libro d'oro (złota księga) ich literatury narodowej. Zajmuje unikatowe miejsce w XVI-wiecznej literaturze parenetycznej, ale nie tylko. Il cortegiano – dworzanin, i donna di palazzo – dama dworu, to wzorce człowieczeństwa, które posiadają wartość ponadczasową.

Dzieło Castiglionego skłania bowiem do namysłu nad kształtowaniem osobowości w każdym środowisku i kontekście historycznym oraz nad znaczeniem, które dla powodzenia pracy nad doskonaleniem jednostkowego człowieczeństwa ma kultura wypowiedzi i rozmowy, ściślej zaś umiejętność skutecznego, przekonującego formułowania i wyrażania myśli.

Są to umiejętności praktycznie przydatne w życiu powszednim, w relacjach społecznych, czasem towarzyskich, głównie zaś w różnego typu działalności zawodowej.Il libro del cortegiano nad wyraz dziś wskazuje drogę do urzeczywistnienia marzeń o „życiu atrakcyjniejszym”.

prezentuje bowiem złożoność natury ludzkiej i pożytki, jakie osiągnąć można z pracy nad jej rozwojem i nad takim uformowaniem swojej indywidualnej osobowości, żeby uczynić z niej dzieło sztuki.[Ze Wstępu]

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.