Menu

Ku Hipersłownikowi języka rosyjskiego. (II: 773-1554) - Jan Wawrzyńczyk (PDF)

Cechy produktu

  • ISBN 9788377985199 
  • Autor Jan Wawrzyńczyk 
  • Wydawnictwo BEL Studio 
  • Ilość stron 784 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Autor prezentuje koncepcję opracowania leksykograficznego nowego typu – h i p e r s ł o w n i k to specyficzna, osobista wypowiedź słownikowa autora, ukazująca jego wiedzę o obecności pewnej liczby haseł (wyrażeń hasłowych) danego języka naturalnego w określonym komplecie [1] słowników ogólnych i specjalnych owego języka oraz haseł [2] nieobecnych w nich, lecz wyekscerpowanych przez niego z określonego zbioru tekstów źródłowych (literackich, naukowych, publicystycznych itp.).

Hipersłownik jest typym prywatnego notatnika lektur leksykografa, który wskazuje, gdzie spotkał dane wyrażenie językowe, i przytacza także cytaty - przykłady jego zastosowania w kontekstach zdaniowych; parametr ‘gdzie’ obejmuje także metainformację.

równocześnie hipersłownik odwzorowuje funkcjonowanie pamięci użytkownika języka naturalnego, wytwarzając informacyjne diady, których korelaty grafemowe w słownikach tradycyjnych, papierowych ulokowane są w rozmaitych, niejednokrotnie nad wyraz odległych alfabetycznie miejscach; por.

ajer – tatarak, karwa – krowa, koleopter – pierścieniopłat itp. (problemy wiązania w pamięci takich wyrażeń w pary to np. Dla krzyżówkowiczów, praktyków hipertekstualności, codzienność).

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.