Menu

Kusama Yayoi czyli obsesja kropek - Paweł Pachciarek (PDF)

Cechy produktu

  • ISBN 9788362737987 
  • Autor Paweł Pachciarek 
  • Wydawnictwo Tako 
  • Ilość stron 156 
  • Rok wydania 2015 

Opis

Kilkuletnia Yayoi niczym bohaterka powieści Carrolla, doświadcza na łąkach górzystego Matsumoto rzeczy osobliwych. Ludzkim głosem przemawiają do niej kwiaty i zwierzęta. Kilkanaście lat później artystka wiedziona obsesyjną potrzebą tworzenia pokrywa kompletnie swoją pracownię wraz ze znajdującymi się w niej przedmiotami tematyką sieci.

Na ulicach Nowego Yorku organizuje skandalizujące nagie happeningi, za co w Japonii poprzez długi czas będzie krytykowana i skazana na artystyczny niebyt. Na przełomie XX/XXI wieku Kusama otworzy szereg wystaw, organizowanych przez najważniejsze światowe galerie i muzea a dom mody Louis Vuitton wypuści linię ubrań, pokrytą charakterystycznym tematyką kropek – sygnaturą sztuki Kusamy.

Dziś 85 letnia artystka jest żywą legendą i przykładem na bezkompromisowe poświęcenie się sztuce. Kusama wciąż wytwarza, dzieląc swój czas między mury szpitala psychiatrycznego, a specjalnie wybudowaną obok pracownię.

Jest to pierwsza wydana w języku polskim publikacja w całości poświęcona życiu i twórczości jednej z najszczególniej ciekawych postaci współczesnego świata sztuki Kusamy Yayoi.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.