Menu

Kuszenie świętego Antoniego. La tentation de Saint Antoine. The Temptation of St. Antony. Darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach!

Cechy produktu

  • ISBN 9788379505623 
  • Autor Gustave Flaubert 
  • Wydawnictwo Armoryka 
  • Ilość stron 740 
  • Rok wydania 2014 
  • Tematyka literatura piękna, klasyczna i poezja 

Opis

Edycja trójjęzyczna. Text: Polski / Français / English.Kuszenie św. Antoniego to powieść Gustave’a Flauberta, która została wydana w ostatecznej wersji w 1874 roku w Paryżu. Opowiada ona o nocy z życia egipskiego pustelnika Antoniego, w trakcie której jest on wystawiany na przeróżne pokusy – jest to temat nieraz poruszany poczynając od przeciętniewiecza w sztuce i literaturze europejskiej. Flaubert inspirowany w 1835 roku postacią Kaina, z dzieła George Gordon Byron i a Fausta Goethego, podejmuje historię Pustelnika z Teb, który przywołując zbyt żywe wspomnienia ze swej przeszłości, ponownie przywołuje demoniczne pokusy: pożądanie, moc albo pogoń za przyjemnością. Jeszcze bardziej niepokojące jest pojawienie się jednego z jego uczniów, Ilariona, który prezentuje „wszelkich bogów, obrzędy, modlitwy i wyrocznie” i eksponuje sprzeczności Pisma Świętego. Kiedy wreszcie demonstrujący się pod nazwą Nauki, diabeł ujawnia Antonioowi tajemnice wszechświata, anachoreta dąży na chwilę do połączenia się z materiią, w której postrzega niezwykły wzrost; lecz w tym miejscu, w tarczy wschodzącego słońca, rozbłyska twarz Chrystusa. To symboliczne dzieło, będące oryginalnym połączeniem wizji grecko-łacińskiego świata czwartego wieku z wypowiedziami współczesnych teorii, gromadzi obrazy o wielkim przepięknie. Kuszenie św. Antoniego było najukochańszym i najmocniej pracochłonnym ze wszelkich dzieł Flauberta. Zmagania duchowe pustelnika są prawdopodobnie alegorią cierpień pisarza. Prawdopodobnie opisał swoje własne doświadczenia z doznań w atakach psychotycznych, jako wizje św. Antoniego. Warto zauważyć, iż Flaubert, opisuje halucynacje Antoniego w sposób naturalistyczny.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.