Menu

Lisy

Cechy produktu

  • ISBN 9788366335301 
  • Autor Lucy Jones;Adam Pluszka 
  • Wydawnictwo Marginesy 
  • Ilość stron 272 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Lis nie jest pokaźnym drapieżnikiem,atrakcyjnym: smukła ognista sylwetka, gruba kita z białą końcówką i dzikie, ale przenikliwie inteligentne oczy. Poza tym potrafi zjeść niemal wszystko (poluje na gryzonie, zające, wydry i ptaki, wyjada jaja z gniazd, nie pogardzi dżdżownicami, padliną ani owadami, a jesienią zdarza mu się przejść na dietę owocową) i zasiedlić niemal każde terytorium – od Afryki aż po krąg polarny.

I coraz częściej przenika do miast.Od wieków wzbudza także kontrowersje. W mitologii greckiej był potworem, jednym z dzieci Echidny. W folklorze francuskim zapisała się postać Renarta, uosobienia przebiegłości i sprytu.

W arabskim uważane są za stworzenia tchórzliwe, słabe i przebiegłe, ale wierzy się, że potrafią oszukać śmierć. W Biblii lisami nazywano fałszywych proroków.Lucy Jones, zgłębiając prawdę o lisach, musi konfrontować się z zróżnicowanymi postawami – także z własną historią rodzinną.

Rozmawia z myśliwymi i przeciwnikami polowań, z obrońcami praw zwierząt i tępicielami szkodników i z weterynarzami leczącymi dzikie zwierzęta. Bierze udział w pogoni za lisem i z grupą sabotażystów przerywa polowanie.Ta pasjonująca historia opowiada nie tylko o fascynującym stworzeniu, ale i o tym, co nasz stosunek do lisa mówi o nas i o naszym związku ze światem przyrody.Jones z prawdziwym uczuciem pisze o lisach realnych i tych zasiedlających ludzką wyobraźnię oraz o jej szczerej fascynacji do pociągających stworzeń.Jane Shilling, „Daily Mail”Lisom poprzez stulecia przypisywano niezbyt miłe właściwości, jak przebiegłość, chytrość i okrucieństwo.

Jednak tym, co najsilniej wyłania się z książki Lucy Jones, jest ich niejednoznaczność. To intrygujące kompendium wiedzy o lisach.Michael Prodger, „The Times”Odważna, śmiała i szczera książka – wreszcie naga prawda o lisach!Chris Packham, prezenter telewizyjny i przyrodnikWrażliwe i pouczające studium na temat naszego złożonego i bezustannie ewoluującego związku z najistotniej zagadkowym, niesamowitym i niełatwym do zniesienia ssakiem.

Bystrym okiem Jones śledzi tropy lisa przez historię, mit i aktualne debaty, w atrakcyjnym stylu odkrywając korzenie naszej miłości i nienawiści. To błyskotliwa książka, która zmieni wasz sposób myślenia o lisach, choćby jeśli dotąd o nich nie myśleliście wcale.Rob Cowen, autor Common Ground i Skimming StonesLucy Jones jest pisarką i dziennikarką z Hampshire w Anglii.

Wcześniej pracowała w magazynie „NME” i w „The Daily Telegraph”. Jej teksty o kulturze, nauce i naturze ukazywały się w „BBC Earth”, „BBC Wildlife”, „Guardianie”, „Time” i „New Statesmanie”. Prowadzi blog Wildlife Daily.

Za Lisy otrzymała nagrodę Roger Deakin Society of Authors.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.