Menu

Łódzkie biblioteki publiczne

Cechy produktu

  • ISBN 9788381426695 
  • Autor Mariola Antczak;Grzegorz Czapnik;Zbigniew Gruszka 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 
  • Ilość stron 142 
  • Rok wydania 2020 

Opis

Biblioteki publiczne są ważnym elementyem sektora instytucji kultury, ponieważ proponują mieszkańcom nieodpłatny dostęp do wiedzy i zasobów informacyjnych. Ich działalność wpisuje się w szerszy, międzynarodowy kontekst, polegający na takiej organizacji sieci bibliotek, która umożliwi zaspokojenie informacyjnych, kulturalnych, edukacyjnych i rozrywkowych potrzeb użytkowników.Przeprowadzone badania pozwoliły wyłonić najważniejsze czynniki determinujące korzystanie z łódzkich bibliotek publicznych poprzez mieszkańców, można zaliczyć do nich równocześnie czynniki inwestycyjne – zwiększenie liczby kupowanych książek, jak i organizacyjne –dostosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych, promocja, wspólna karta biblioteczna, centralny katalog.

Wnioski i rekomendacje autorów publikacji znalazły odzwierciedlenie w wykonywanej obecnie polityce władz miasta dotyczącej bibliotek.Projekt badawczy, którego efektem jest prezentowana książka, miał na celu poznanie opinii mieszkańców na temat łódzkich bibliotek publicznych.

Autorzy skupili się na najszczególniejszych barierach powstrzymujących łodzian przed korzystaniem z bibliotek. Ustalili czynniki wpływające na decyzję respondentów dotyczącą zapisania się do tych placówek i skuteczniejszego z nich korzystania.

W publikacji przedstawiono uwarunkowania prawne i organizacyjne, a także zadania i funkcje stawiane przed polskimi bibliotekami publicznymi, zwrócono uwagę na środki budżetowe przeznaczane na działalność omawianych instytucji kultury z uwzględnieniem jednocześnie dotacji, jak i środków obywatelskich.

Adresatami monografii są dyrektorzy i pracownicy bibliotek, władze samorządowe oraz studenci i wszyscy zainteresowani motywem bibliotekarską.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.