Menu

Mars. W poszukiwaniu życia

Cechy produktu

  • ISBN 9788301206949 
  • Autor David A. Weintraub 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe PWN 
  • Ilość stron 250 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Książka autorstwa Davida A. Weintrauba to pozycja wyjątkowa na polskim rynku wydawniczym obszernie i przekrojowo prezentująca historię badań Marsa i poszukiwania na nim śladów i dowodów istnienia życia.

w trakcie tej podróży poprzez niemal dwa stulecia poznajemy badaczy Czerwonej Planety, ich motywacje, osiągnięcia oraz popełniane poprzez nich błędy. Czytelnik znajdzie tu uzasadnienie dla pojawiających się na przestrzeni niemal dwóch wieków twierdzeń o odkryciu inteligentnego życia na Marsie, kanałów, roślinności, porostów czy też metanu, który w przekonaniu wielu dowodzi istnienia procesów biologicznych na Marsie.

jednocześnie dowiadujemy się jak te twierdzenia były weryfikowane i rewidowane na przestrzeni lat, doprowadzając nas w końcu o obecnego poziomu wiedzy.„Mars” przypadnie do gustu równocześnie miłośnikom astronomii na co dzień niezwiązanym ze światem nauki, jak i specjalistom pragnącym dowiedzieć się w jaki sposób doszliśmy do obecnego stanu wiedzy o Czerwonej Planecie.

Chronologiczne przedstawienie kolejnych tez, badań i wniosków może być istotnie wartościowe dla studentów, astronomii, geologii, planetologii, chcących poprawnie zgłębić tajniki cyklu badań naukowych.Radosław Kosarzycki, „Puls Kosmosu”………………Książka mimo iż pisana w formie narracji, bardzo rzetelnie oddaje stan najnowszych badań astronomicznych, odwołując się do oryginalnych prac naukowych.

gromadzi mnóstwo szczegółów, które składają się na pasjonującą opowieść o badaniach astronomicznych.Prof. Dr hab. Inż. Grzegorz Karwasz, Zakład Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu………………Czytając książkę, można wraz z autorem prześledzić chronologię powstawania i upadania teorii, dotyczących istnienia życia na Marsie, zwłaszcza od momentu, gdy okazało się, że ma on prawie takie samo nachylenie swojej osi obrotu do płaszczyzny orbity, jak Ziemia i że długość marsjańskiej doby mało różni się od naszej.

Rozpaliło to wyobraźnię ówczesnych astronomów, a także ich następców. Z książki można dowiedzieć się, iż astronomowie to też ludzie ze swymi pragnieniami i słabościami, gdzie często szansa na zapisanie się w historii brała górę nad rzeczywistością i realnymi możliwościami badacza.

Ariel Majcher, Klub Astronomiczny Almukantarat Polskie Towarzystwo miłośników Astronomii………………Zwrócenie uwagi na niebagatelną kulturotwórczą rolę Marsa, o której zapomina się często, to nieoczywista, a stanowcza zaleta książki Weintrauba.

Poza tym jest ona oczywiście szczególnie cenna z tradycyjnego puntu widzenia entuzjastów astronomii. Innowacyjnym przyniesie sporą ilość niełatwych do zdobycia w inny sposób informacji źródłowych i bibliograficznych.

Dla niezaawansowanych będzie przedstawieniem tego, co o Marsie wiedzą naukowcy dziś i jak do tego dochodzili przez wieki. Jednym i drugim książka Weintrauba, być może, wskaże drogę i stanowić będzie inspirację dla dalszych studiów, kto wie.Prof.

Tadeusz Wibig, Zakład Astrofizyki Wydziału Fizyki i Informatyki używanej UŁ

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.