Menu

Mechanizmy wyrównywania fiskalnego. Studium empiryczne gmin w Polsce w latach 2004-2014. Darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach!

Cechy produktu

  • ISBN 9788366199200 
  • Autor Sławomira Kańduła 
  • Wydawnictwo Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 
  • Ilość stron 373 
  • Rok wydania 2019 
  • Tematyka biznes i ekonomia 

Opis

Problematyka mechanizmów wyrównywania fiskalnego dla gmin jest ważna i aktualna. Ocenia się, iż zróżnicowanie dochodów własnych gmin w Polsce jest nad wyraz pokaźne, co może posiadać negatywne konsekwencje dla zaspokajania potrzeb publicznych, stymulowania rozwoju lokalnego oraz przezwyciężania specyficznych dla danej wspólnoty problemów, np.

związanych z nierównościami dochodowymi i materialnymi jej mieszkańców. Po drugie, subwencje i dotacje są ważnym źródłem dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Pomimo powszechnego występowania subwencji i dotacji celowych w systemach finansowania gmin w poszczególnych państwach ich funkcje i kompozycja są przedmiotem kontrowersji, w szczególności dotyczących ich wydajności (efektów) i sposobów podnoszenia skuteczności mechanizmów wyrównawczych.

Problemem badawczym podjętym w pracy jest funkcjonalność mechanizmów wyrównywania sytuacji finansowej dla gmin w Polsce. Praca jest studium empirycznym mechanizmów wyrównania fiskalnego dla gmin w latach 2004–2014.

Studium to osadzone jest w teorii i dotychczasowym dorobku nauki o finansach. Punktem wyjścia do oceny efektów mechanizmów wyrównawczych było zbadanie zróżnicowania dochodów podatkowych gmin. Podmiotem badań empirycznych była cała populacja gmin.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.