Menu

Melancholia, nuda i czas w prozie Jarosława Iwaszkiewicza

Cechy produktu

  • ISBN 9788378659709 
  • Autor Barbara Zwolińska 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 
  • Ilość stron 336 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Gdańska badaczka, autorka rozpraw poświęconych twórczości Narcyzy Żmichowskiej, Sandora Maraia, Feliksa Netza wzięła na swoje barki trudne i ambitne zadanie przypomnienia swoistej wartości twórczości Iwaszkiewicza, wartości pracy interpretacyjnej oraz wartości skupionej lektury.

Są to wartości zupełnie rudymentarne w obrębie literaturoznawstwa, ale ostatnio jakby schodzące na drugi plan, toteż przypominanie o nich nie jest dziś gestem rytualnym, semantycznie pustym — zyskuje na pokaźności z każdym rokiem ograniczania się wskaźników czytelnictwa w Polsce.

Z jednej strony egzorcyzmuje je z naszego pola widzenia „biograficzno-diarystyczne wzmożenie" i związana z nim swoista łatwość pisania i łatwość (a może nieistotność?) lektury, z drugiej strony literaturoznawcza „uważna lektura" bywa przyduszana teoretycznym nawisem wszelkiego rodzaju kolejnych „zwrotów", „-izmów", teorii, w których kłębowisku tekst niepostrzeżenie staje się pretekstem.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.