Menu

Metakolaż. O kanonie myślenia metaforycznego

Cechy produktu

  • ISBN 9788381423632 
  • Autor Dorota Rybarkiewicz 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 
  • Ilość stron 192 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Autorka przybliża metakolaż, omawiając hybrydową koncepcję metafory oraz sposoby myślenia metaforycznego w filozofii, nauce czy ideologii. Wielowątkowy opis najróżniejszych metafor, pełniących funkcję modeli myślenia, przedstawia ich podobieństwo do szyby.

Patrzymy poprzez nią, poznając świat, lecz nie wiemy, czy jest ona całkiem przeźroczysta, porysowana, a może matowa lub posiadająca własne rysunki i barwy, które nakładają się na to, co usiłujemy poprzez nią zobaczyć.

Metafory bowiem tworzą kategorie poznawcze, które stanowią źródło interpretacji napływających danych. Ta ich podwójna rola stawia nas wobec pytania o prawdziwość poznania opartego na tym mechanizmie i o zakres niepewności poznawczej, czyli tzw.

manowców. Autorka podaje niemało przykładów dochodzenia do takich granic poznania i próbuje zgłębić zagadnienia dotyczące roli tego mechanizmu w myśleniu, na dodatek naukowym, jego wpływu na poznanie i ocenę jego wartości.

Lektura publikacji pozwala nie tylko na teoretyczne zapoznanie się z metakolażem, ale także, dzięki podjęciu własnych przemyśleń, może przyczynić się do udoskonalenia tego procesu poznawczego i do powiększenia szans na ulepszoną interpretację zmiennej rzeczywistości.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.