Menu

Między osobą a wspólnotą. Kategoria uczestnictwa w myśli społecznej Karola Wojtyły - Jana Pawła II - Wojciech Wojtyła (PDF)

Cechy produktu

  • ISBN 9788366017405 
  • Autor Wojciech Wojtyła 
  • Wydawnictwo Spatium 
  • Ilość stron 202 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Uczestnictwo – pojęcie wprowadzone poprzez Karola Wojtyłę w ostatniej części traktatu Osoba i czyn – ukazuje szczególną perspektywę patrzenia tego autora na człowieka i wspólnotę. Jest to perspektywa zakreślona zdolnością człowieka do bycia i działania we wspólnocie na sposób osobowy.

Wojtyła świadom, że w większości przemyśleń zawartych w ostatniej części Osoby i czynu bardziej sygnalizuje pewne problemy, niżeli je rozwiązuje, nadał mu ostrożny tytuł zarys teorii uczestnictwa. Sugeruje on, iż refleksja nad tym aspektem teorii człowieka ma jeszcze charakter roboczy i wymaga rozwinięcia przez innych (także socjologów, ekonomistów, przedsiębiorców, prawników).

Jak się później okazało, jednakże w zamiarze samego Wojtyły, kształt teorii uczestnictwa, miał być inspiracją dla innych, faktycznie stał się on punktem odniesienia dla niego samego i formułowanych przez niego propozycji rozwiązywania problemów społecznych.

Autor książki wykazuje, że kategoria uczestnictwa stanowi fundamentalny, jednakże niekiedy wprost nie przywoływany klucz, za pomocą którego Karol Wojtyła, jako papież Jan Paweł II, chce rozwiązywać społeczne problemy, które dotykają równocześnie pojedynczego człowieka, jak i całą ludzkość.

Po prezentacji budzących niepokój papieża zjawisk i procesów obecnych w świecie współczesnym, przedstawiony został proponowany przez niego sposób ich przezwyciężenia, którym jest przekładana na kolejne tematy kategoria uczestnictwa.

Jest ona antytezą alienacji, a jej afirmacja pozwala przezwyciężyć równocześnie antynomię między jednostką a wspólnotą, jak również jednostronne koncepcje indywidualizmu i kolektywizmu.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.