Menu

Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia

Cechy produktu

  • ISBN 9788365739582 
  • Autor Monika Muskała 
  • Wydawnictwo ha!art 
  • Ilość stron 440 
  • Rok wydania 2016 

Opis

między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia to książka o odkłamywaniu historii. Znalazły się w niej rozmowy z Elfriede Jelinek, Gerhardem Rothem, Peterem Turrinim i Ulrichem Seidlem i rozmowy o Thomasie Bernhardzie i Wernerze Schwabie.

To twórcy austriaccy, którzy wkładali palec w ranę, mówiąc o tym, co wyparte i zapomniane. W dodatku za ich sprawą austriackie społeczeństwo po kilkudziesięciu latach uśpienia zbiorowego sumienia mitem „pierwszej ofiary Hitlera”, dokonywało rewizji pamięci i przejmowało odpowiedzialność.

Kulminacją narodowej histerii rozliczeniowej stała się pamiętna prapremiera ostatniej sztuki Thomasa Bernharda Plac Bohaterów (Heldenplatz). Dwadzieścia lat później Elfriede Jelinek w Rechnitz (Anioł Zagłady) opowie przejmująco o sile i bezsile przypominania.Książka o austriackich rozliczeniach z przeszłością buduje pretekst do dyskusji o funkcjonowaniu historii w pamięci zbiorowej ponadto w kontekście polskich debat historycznych z ostatnich lat.

Droga od amnezji do amnestii jest nieprzystępna, bo prowadzi przez bolesne przypomnienia, lecz bez nich nie ma wybaczenia i ostatecznie: zapomnienia.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.