Menu

Między Rusią a Polską Litwa

Cechy produktu

  • ISBN 9788323517054 
  • Autor Jerzy Grzybowski, Joanna Kozłowska 
  • Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 
  • Ilość stron 337 
  • Rok wydania 2014 
  • Tematyka podręczniki i edukacja 

Opis

Kolejny tom w serii „Druga Europa" przybliżający czytelnikowi tysiącletnie dzieje Litwy, prezentuje różnorodne ich postrzeganie poprzez autorów tekstów - historyków polskich, litewskich i białoruskich.

Zawarte w tomie artykuły są plonem międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej przez Katedrę Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W ostatnich latach wśród badaczy polskich pokaźnie wzrosło zainteresowanie historią wschodnich sąsiadów, w tym Litwy. Dużo wydarzeń z dziejów Litwy jest odmiennie postrzeganych poprzez historyków polskich, litewskich czy białoruskich. Dlatego także organizatorom konferencji przyświecał cel, żeby te najróżniejsze głosy naukowe mogły zostać zaprezentowane, prezentując historię i współczesność Litwy by zasygnalizować tematykę niewiele znaną, mając nadzieję, że przedstawione różne zagadnienia staną się impulsem dla dalszych, pogłębionych badań naukowych.

Analizując historię i współczesność Litwy, autorzy poruszają takie zagadnienia, jak np.: stosunki religijne w Wielkim Księstwie Litewskim w XIII wieku i początkach XIV stulecia, fenomen krajowości na Litwie historycznej w dobie nacjonalizmów, Polacy w oczach Litwinów w pierwszej połowie XX stulecia, dziedzictwo kulturowe dworów na tle stosunków polsko-litewskich w okresie międzywojennym, modernizacja i rozbudowa litewskiego wojska w drugiej połowie lat 30. XX wieku, dzieje polsko-litewskiej rywalizacji wywiadowczej w okresie międzywojennym XX wieku, stosunek władz i społeczeństwa Litwy wobec polskich internowanych i uchodźców we wrześniu 1939 roku, stosunki polsko-litewskie w czasie II wojny światowej, idea związku (federacji) Polski i Litwy w polityce rządu RP w okresie II wojny światowej, państwo litewskie a białoruski ruch narodowy (1922–1925), spór litewsko-białoruski o Wilno i Wileńszczyznę na emigracji po zakończeniu II wojny światowej, polityka przesiedleńcza władz Imperium Rosyjskiego w XIX stuleciu wobec nieznacznej szlachty Litwy i Białorusi, radziecka polityka narodowościowa na Litwie.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.