Menu

Między światami - ebook

Opis

Iran, a także iracki i turecki Kurdystan. Górski Karabach, Osetia Północna i buddyjska Kałmucja. Stepy Kazachstanu, góry Kirgistanu, pozostałości Jedwabnego Szlaku w Uzbekistanie. I jeszcze izolowany od świata enigmatyczny Turkmenistan.

Marzena Filipczak, autorka książek „Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących pań" i „Lecę dalej. Tanie podniebne podróże", tym razem wędruje po krainach, w których kobieta w pojedynkę praktycznie nie występuje. Poruszając się lokalną komunikacją i autostopem, śpiąc w domach życzliwych miejscowych, jurtach, a nawet w jaskiniach, bawi się na trzydniowym weselu, uczestniczy w zarzynaniu kolejnych baranów i piciu wódki na grobach bliskich.

„między światami" to książka, która łamie stereotypy: w krajach często uważanych za niebezpieczne i nieprzyjazne kobiecie nad samotną podróżniczką miejscowi roztaczają cudowną opiekę. Troszczą się o nią nawet służby specjalne, byli partyzanci, panowie z mafii i przemytnicy, pomagając jej dotrzeć do kolejnych miejsc i zapraszając do swych domów.

To opowieść o gościnności tak znacznej, że aż zapierającej dech w piersiach i niepojętej z zachodniego punktu widzenia, która każe gospodarzom towarzyszyć gościowi nawet w toalecie i oddać mu miejsce w swym łóżku. Ba, żeby tylko! lecz o tym przeczytajcie już sami.

O autorce

Marzena Filipczak – kiedyś dziennikarka i redaktorka poprzez 24 godziny na dobę, pewnego dnia wstała zza biurka, spakowała plecak i wyjechała sama na pół roku. Tak już jej zostało. Podróżuje w pojedynkę, bo w ten sposób wszystko odczuwa się „bardziej" – i miejscowi są śmielsi do przybysza, i przybysz ma potrzebę częściej do nich podejść.

Owocem pierwszej, odbytej w 2008 r. Podróży Marzeny była książka „Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących pań". Składa się na nią relacja z włóczęgi po Indiach, Tajlandii, Malezji, Kambodży i Wietnamie oraz ergonomiczny poradnik, jak się do takiej podróży przygotować i poradzić sobie z trudnymi sytuacjami w drodze (zwłaszcza, jeśli jest się kobietą). „Jadę sobie" zostało uhonorowane Nagrodą Magellana jako najkorzystniejsza książka podróżnicza 2009 r.

W roku 2012 ukazała się druga książka Marzeny Filipczak: „Lecę dalej. Tanie podniebne podróże" to almanach dla wszystkich polujących na loty za grosze. Można się z niej dowiedzieć nie tylko jak znaleźć niedrogie połączenia,w dodatku dlaczego na Ibizę najlepiej polecieć przez Sztokholm, co zrobić, aby nie musieć urywać kółek od walizki, i dlaczego na koło podbiegunowe trzeba wziąć zestaw ołówków. Najczęściej jednak – jak czerpać radość z bycia w podróży,...

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.