Menu

Muzyka, Literatura, Filozofia

Cechy produktu

  • ISBN 9788381421775 
  • Autor Marek Rosiak 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 
  • Ilość stron 292 
  • Rok wydania 2018 

Opis

zasadnicza część publikacji jest próbą odczytania filozoficznych wątków obecnych w dramaturgicznej twórczości Ryszarda Wagnera. Demonstrując własną interpretację, nie roszczę sobie pretensji do jej wyłącznej adekwatności, uważam bowiem, że każde szerokie dzieło sztuki – a do takich należą z całą pewnością Tristan i Izolda, proces Pierścień Nibelunga czy Parsifal – ma uniwersalną wymowę, a więc daje się rozmaicie pojmować.

Analizy wagnerowski e uzupełnia studium dotyczące muzyki absolutnej, w którym podejmuję kwestię możliwości wyrażania w muzyce pozbawionej związku z literackim tekstem pewnego programu. Ostatnia część książki dotyczy peregrynacji bohatera Joyce’owskiego Ulissesa w perspektywie filozofii transcendentalnej.

aczkolwiek nie wiadomo, czy Joyce zgłębiał fenomenologię Husserla, to zachodzi pewien paralelizm pomiędzy treścią jego dzieła a problemem solipsyzmu transcendentalnego, z jakim mierzył się Husserl w V Medytacji kartezjańskiej.

Perspektywa transcendentalna także spojrzenie na przypadki Leopolda Blooma jako na cykl analogiczny do przebiegu utworu muzycznego.Autor

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.