Menu

Myśli nowoczesnego Polaka

Cechy produktu

  • ISBN 9788381191913 
  • Autor Roman Dmowski 
  • Wydawnictwo Psychoskok 
  • Ilość stron 109 
  • Rok wydania 2017 
  • Tematyka podręczniki i edukacja 

Opis

"

Myśli nowoczesnego Polaka jest to tekst polityczny Romana Dmowskiego.

Roman Dmowski pisze w przedmowie do swojego trzeciego wydania Myśli postępowego Polaka, że celem jego książki nie było propagowanie czytelnika na rzecz pewnych dogmatów, lecz pobudzenie go do myślenia o rzeczach, które dla autora posiadają pierwszorzędną doniosłość moralną. Cel ten lepiej osiągnięty zostanie, gdy czytelnik zobaczy, jak sam autor zastanawia się, zmienia i rozwija swe poglądy pod wpływem spostrzeżeń i doświadczeń…

Podstawę dla pierwszego wydania książkowego Myśli z 1903 stanowiła kolekcja artykułów Dmowskiego prezentująca się w 1902 na łamach „Przeglądu Wszechpolskiego” pod pseudonimem R. Skrzycki. Wydanie to miało nakład około tysiąca egzemplarzy i ukazało się pod nazwiskiem autora. Kolejne wydanie ukazało się we Lwowie w 1904. W wyniku nieporozumienia z wydawcą w wydaniu trzecim (Lwów 1907) jako część ostatnia ukazał się artykuł Podstawy polityki polskiej z 1905, który miał w istocie stanowić tylko komentarz do zamkniętego dzieła. Wydanie czwarte i piąte zostało wydane w Warszawie adekwatnie w 1933 i 1943 bez zmian.

W czasach PRL wydawanie Myśli... było zakazane przez cenzurę, ukazywały się one na emigracji (w Londynie) i w drugim obiegu. Pierwsze oficjalne wydanie powojenne, poprzedzone przedmową Jana Dobraczyńskiego, ukazało się w 1989 roku.

"


bezpłatny fragment:

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.