Menu

Na ciężkim kacu. Nowa Rosja Putina i duchy przeszłości - Shaun Walker (EPUB)

Cechy produktu

  • ISBN 9788366278974 
  • Autor Shaun Walker 
  • Wydawnictwo Poznańskie 
  • Ilość stron 448 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Shaun Walker, wieloletni rosyjski korespondent „Independenta” i „Guardiana”, dokonał wnikliwej wiwisekcji jednego z ostatnich i największych europejskich mocarstw – współczesnej Rosji pod rządami Putina.Rosji, która marzy o nowym 1945 – roku chwały, militarnego triumfu i powrotu do statusu światowego supermocarstwa.Rosji, która jest krajem dotkniętym zbiorową i dobrowolną amnezją.

Krajem ludzi, którzy wyparli ze świadomości najciemniejsze karty swojej historii.Główną osią książki są relacje z wydarzeń 2014 roku, który miał być powrotem Rosji do „narodów pierwszej kategorii”. Walker za każdym razem znajduje się w centrum wydarzeń: obserwuje z bliska propagandowe zabiegi Rosji w trakcie zimowej olimpiady w Soczi i znajduje się wśród demonstrantów podczas Euromajdanu w Kijowie.

Zapuszcza się na front w Donbasie, gdzie rozmawia jednocześnie z ukraińskimi rebeliantami, jak i z byłymi rosyjskimi żołnierzami, którzy utrzymują, iż przyjechali tu walczyć z ukraińskim faszyzmem. Relacjonuje także aneksję Krymu, przy czym nie kreśli czarno-białej wizji świata, według której Rosja jest zła, a Ukraina dobra.

Siła książki polega na pokazaniu tych dwóch krajów i dwóch narodów w tragicznym zwarciu. Walker snuje opowieść, w której historia i współczesność przeplatają się ze sobą niemal na każdym kroku. Łączy pogłębioną analizę polityczną najnowszych dziejów Rosji z historią jednostki.

Rozmawia ze wszystkimi, którzy chcą z nim rozmawiać – ukraińskimi rebeliantami, rosyjskimi żołnierzami i zwykłymi, szarymi obywatelami, którzy każdego dnia mierzą się z ciężkim kacem mocarstwowej codzienności.

„Walker podróżował do odległych zakątków byłego Związku Radzieckiego i przeprowadził wywiady z ludźmi, których głosy są bardzo rzadko słyszane, bardzo na Zachodzie. Autor musi być znakomitym słuchaczem i uważnym przesłuchującym, żeby zdobyć zaufanie wszystkich tych osób.” Washington Post„Na ciężkim kacu powinna być obowiązkową lekturą dla każdego polityka, który rozważa zaangażowanie w Moskwie albo na Ukrainie.

To nie tylko najlepsza książka, jaką przeczytałem na temat Rosji Putina, lecz maobfity oddźwięk w wieku Donalda Trumpa i Brexitu: nikt nie lubi, gdy mu się mówi, iż jest przegrany, każdy potrzebuje czegoś, w co może uwierzyć.”The Guardian„W swym reportażu z Rosji i Ukrainy Shaun Walker nie tylko wykonał ciężką i potrzebną pracę, lecz także, z niezwykłą historyczną i literacką wrażliwością, prezentuje co to znaczy, kiedy mocarstwo rezygnuje z własnej przyszłości i postanawia zamiast tego sprzedać swoją przeszłość.” Timothy Snyder

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.