Menu

Nad Niemnem - Eliza Orzeszkowa (EPUB)

Cechy produktu

  • ISBN 9788726106602 
  • Autor Eliza Orzeszkowa 
  • Wydawnictwo Saga 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Justyna Orzelska jest piękną, lecz ubogą szlachcianką, zamieszkującą dworek w Korczynie. Gdy jej bogaty kuzyn, Zygmunt Korczyński odrzuca miłość dziewczyny, ta stopniowo zakochuje się w Janie Bohatyrowiczu.

Nowy wybranek, choć pochodzi z niższej warstwy społecznej, urzeka dziewczynę opowieściami o przodkach, walczących w powstaniu styczniowym i rozbudza w niej ducha patriotyzmu. „Nad Niemnem” to powieść realistyczna.

Orzeszkowa z jednej strony przedstawia życie dworu, dworków i zaścianka szlacheckiego w II połowie XIX wieku, w okolicy kreślonej biegiem rzeki Niemen. Z drugiej strony prezentuje sytuację i postawy Polaków po powstaniu styczniowym.

Bohaterowie przez kultywowanie konwencjonalnych wartości dbają o zachowanie polskiej tożsamości. Mieszkańcy Kresów żyją nie tylko w świecie historii,także w świecie natury. Są w niej zadomowieni i to ona daje im pracę i przynosi ukojenie.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.