Menu

Neandertalczyk

Cechy produktu

  • ISBN 9788380697782 
  • Autor Svante Paabo 
  • Wydawnictwo Prószyński Media 
  • Ilość stron 344 
  • Rok wydania 2015 
  • Tematyka podręczniki i edukacja 

Opis

Czego dowiedzieliśmy się o pochodzeniu człowieka dzięki badaniom genomu naszych najbliższych ewolucyjnie krewnych? „Neandertalczyk” pokazuje fascynującą historię okrywania odpowiedzi na to pytanie. Od pierwszych prób badań kopalnego DNA w latach 80. Aż po uwieńczone sukcesem zsekwencjonowanie genomu neandertalczyka w 2010 r., śledzimy niezwykłą opowieść o narodzinach nowej dziedziny nauki, której porażki i triumfy ze swadą opisuje człowiek, dzięki któremu badania te w ogóle się rozpoczęły.
Odczytanie pełnego zapisu danych genetycznej neandertalczyka sprawiło, iż dowiedzieliśmy się o nim istotnie więcej, aniżeli kiedykolwiek odkrylibyśmy dzięki klasycznym badaniom paleontologicznym. Najczęściej jednak zbliżyło nas do odpowiedzi na pytanie, jakie biologiczne czynniki sprawiły, iż to ludzie współcześni – a nie nasi wymarli krewni – odnieśli oszałamiający sukces ewolucyjny. No właśnie, czy jednak neandertalczycy wymarli bez śladu?
Odkrycia Svante Pääbo zrewolucjonizowały antropologię i doprowadziły do naniesienia poprawek w naszym drzewie genealogicznym. Stały się fundamentem, na którym jeszcze przez długie lata stwarzać będą inni badacze – antropolodzy, paleontolodzy, genetycy populacyjni, ewolucjoniści. „Neandertalczyk” to wciągająca opowieść o marzeniach, wytrwałości i nauce najwyższej próby. To opowieść dla wszystkich, którzy zadają sobie pytanie, kim jesteśmy – i skąd pochodzimy.

Rzadko się zdarza, żeby kulisy pokaźnych odkryć w nauce opisywali ich autorzy – na dodatek czyniąc to w doskonałym stylu i opowiadając ciekawą historię. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak uprawia się prawdziwą naukę, musicie przeczytać tę książkę.
Edward O. Wilson, profesor Harvard University

Problem po problemie, rozwiązanie po rozwiązaniu, Pääbo relacjonuje przebieg badań, które doprowadziły do odkrycia naszych genetycznych związków z neandertalczykami, przedstawiając przy okazji realia współczesnej nauki i zezwalając nam odczuć ekscytacji, jaką odczuwają badacze dokonujący pokaźnego odkrycia naukowego.
Richard Wrangham, profesor Harvard University

Neandertalczyk autorstwa Svante Pääbo to niesamowita historia człowieka, który w pojedynkę wyruszył na poszukiwanie korzeni naszego gatunku, uzbrojony w najnowsze zdobycze genomiki. Pääbo opowiada o swych odkryciach – równocześnie tych pierwszych, dzięki którym dowiedzieliśmy się sporo nowego o naszych przodkach, jak i tych późniejszych, które dowiodły, że ludzie krzyżowali się z neandertalczykami i że domieszka neandertalskiego DNA trafiła do genomu ludzi współczesnych. Oto nauka w najlepszym wydaniu.
J. Craig Venter, biolog i dyrektor J. Craig Venter Institute

Svante Pääbo jest dyrektorem Zakładu Genetyki w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej w Lipsku. Jego rewolucyjne odkrycia wielokrotnie ukazujeno w mediach i opisywano na łamach prasy. W 2009 r. Tygodnik „Time” zaliczył go do stu najistotniej wpływowych ludzi świata.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.