Menu

Niedocenieni myśliciele - zapomniane historie filozofii

Cechy produktu

  • ISBN 9788322636558 
  • Autor Andrzej J. Noras 
  • Wydawnictwo Uniwersytet Śląski 
  • Ilość stron 210 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Przedmiotem analiz są różnorodne ujęcia historii filozofii prezentowane przez myślicieli, którzy z zróżnicowanych powodów popadli w zapomnienie. Pierwszy z nich, Karl Groos, jest najmniej znany z całej trójki, ale z jednej strony jest uczniem Kuno Fischera, z drugiej – nauczycielem Willy Mooga.

Historia filozofii Groosa zostaje ujęta w świetle systemów filozoficznych, które autor próbuje zredukować do trzech głównych typów. Hans Leisegang jest myślicielem, który historię filozofii pojmuje przez pryzmat ujawniających się w niej form myślowych, powracających z różnym natężeniem a zróżnicowanych doktrynach.

ponadto jest Leisegang filozofem, który z powodów politycznych dwa razy został pozbawiony profesury w Jenie. Pierwszy raz poprzez nazistów, drugi raz za sprawą okupujących Niemcy sowietów. Willy Moog jest najistotniej znanym spośród trzech filozofów, lecz popadł w zapomnienie między innymi dlatego, że jego życie zakończyła samobójcza śmierć.

Moog prezentuje się jako autor kilku zasadniczych historii filozofii, spośród których na szczególną uwagę zasługuje ta, która pokazuje dzieje myśli poprzez pryzmat biografii filozofów.Książka jest adresowana do każdego, kto zainteresowany jest historią filozofii jako sposobem prezentacji myśli filozoficznej.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.