Menu

O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego

Cechy produktu

  • ISBN 9788323514527 
  • Autor Karol Darwin 
  • Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 
  • Ilość stron 510 
  • Rok wydania 2013 
  • Tematyka podręczniki i edukacja 

Opis

Książka ta jest pierwszym nowoczesnym polskim wydaniem słynnego dzieła Karola Darwina, odtwarzającym kanoniczną wersję O powstawaniu gatunków z 1859 roku (publikowany dotąd polski przekład z XIX wieku pozostał tworzony na podstawie szóstej edycji z 1872 roku, uznawanej obecnie za wersję zawierającą zbyt niemało zmian o charakterze doraźnych polemik).

Czytelnik będzie miał zatem okazję przekonać się, jak brzmi tekst, który wywarł tak ogromny wpływ na naszą cywilizację oraz kulturę i który do dzisiaj w zróżnicowanych środowiskach osób, z zasady nieznających go z bezpośredniej lektury, wywołuje gorące pokaźny.

równocześnie czytelnik będzie mógł poznać fascynującą osobowość Darwina, jego niezwykłą dociekliwość, pracowitość i pomysłowość w planowaniu i prowadzeniu niezliczonych obserwacji i doświadczeń. Warto przy tym zauważyć, że dzieło to ujawnia pisarski talent Darwina, dla którego świat przyrody jest nie tylko przedmiotem zainteresowania uczonego, ale także pretekstem do tworzenia prozy o godnych uwagi walorach literackich.

Bo czyż nie zapadają głęboko w pamięć obrazy, takie jak ten: "Jakież to frapujące, kiedy przyglądając się gęsto zarośniętemu zboczu, pokrytemu mnóstwem roślin różnorodnych gatunków, z ptakami śpiewającymi wśród krzewów, z przeróżnymi owadami unoszącymi się w powietrzu i robakami pełzającymi wskroś wilgotnej gleby, zdamy sobie sprawę, iż te przedziwnie złożone formy, tak niezwykle różniące się między sobą i uzależnione od siebie w sposób tak niełatwy, wszystkie one są skutkiem praw, które nadal działają wokół nas".

Niniejsze wydanie zawiera pokaźny komentarz pióra profesora Januarego Weinera z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiający oryginalną myśl Darwina na tle współczesnej wiedzy o ewolucji. W licznych przypisach przedstawiono w dodatku sylwetki cytowanych poprzez Darwina autorów oraz obszernej grupy badaczy amatorów, których doniesienia wykorzystywał on w pracy nad swoją teorią.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.