Menu

Od eksportu do innowacji. Uczenie się przez eksport polskich przedsiębiorstw

Cechy produktu

  • ISBN 9788379303625 
  • Autor Ewa Mińska-Struzik 
  • Wydawnictwo Difin 
  • Ilość stron 285 
  • Rok wydania 2014 

Opis

Książka jest pierwszym w polskim piśmiennictwie ekonomicznym zwartym opracowaniem pokazującym w sposób kompleksowy koncepcję uczenia się poprzez eksport (learning żeby exporting). Tytułowe uczenie się dotyczy przedsiębiorstw, które wchodząc w interakcje z podmiotami rynku zagranicznego, stają przed koniecznością wdrożenia innowacji. Spełnianie innych aniżeli krajowe standardów jakościowych, skutkujące potrzebnymi zmianami dostawców tworzyw, wprowadzaniem nowych funkcji w oferowanym produkcie, modyfikacją sposobu czy skróceniem czasu dostawy, stymuluje przedsiębiorstwa do rozwoju w zakresie używanych , a także wspierających je rozwiązań organizacyjnych i marketingowych.

Mechanizm uczenia się przez eksport jest instynktownie dość przystępny do uchwycenia i uzasadnienia, ale w badaniach naukowych w wielu przypadkach nie udaje się w przekonujący sposób wykazać jego występowania. Autorka próbuje dociec, dlaczego tak się dzieje. Zwraca przy tym uwagę na nie dość staranną definicję uczenia się poprzez eksport, niewystarczającą podbudowę teoretyczną czy ograniczenia metody dotychczasowych badań empirycznych. Z zastosowaniem samodzielnie zaprojektowanej procedury badawczej zmierza do ustalenia, w jakim stopniu polskie przedsiębiorstwa, w tym niezwykle podmioty high-tech, rzeczywiście uczą się przez eksport.

Zagadnienia poruszane w książce są ważne nie tylko w kontekście opracowywania strategii rozwojowych przedsiębiorstw. Posiadają one także istotne znaczenie w dyskusji nad wspieraniem innowacji przez państwo. Jeśli bowiem przedsiębiorstwa uczą się poprzez eksport, stosowne narzędzia nakierowane na stymulowanie internacjonalizacji mogą równocześnie słwykorzystać podnoszeniu innowacyjności krajowej gospodarki.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.