Menu

Oficerowie i dżentelmeni - Piotr Jaźwiński (EPUB)

Cechy produktu

  • ISBN 9788363374747 
  • Autor Piotr Jaźwiński 
  • Wydawnictwo Tetragon 
  • Ilość stron 376 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Niesamowita pozycja o niesamowitych ludziach i czasach!W barwny i dostępny sposób autor prezentuje życie oficerów kawalerii w okresie II RP. Z książki czytelnik może dowiedzieć się, jaka była tajemnica pistoletów Wieniawy-Długoszewskiego użytkowanych w honorowych pojedynkach, jakie warunki musiała spełniać panna, by zostać żoną oficera, ile musiała mieć posagu i kiedy dowódca mógł nie wyrazić zgody na ślub swego podwładnego.

Omówiono także realia szkolenia oficerów i kwestie organizacji i uzbrojenia.A że pojęcie „ułańska fantazja” nie wzięło się znikąd, w pozycji wyszukamy także opisy zabaw i rautów i jak „leczy” się kaca na sposób kawaleryjski…***Jaki jest potoczny, stereotypowy obraz oficera Wojska Polskiego (zwłaszcza oficera kawalerii) z czasów II Rzeczpospolitej? Z jednej strony jest to wizerunek prawidłowego patrioty i człowieka prawego, dla którego przywiązanie do tradycji i honor miały nieszablonowe znaczenie.

Zarazem jest to obraz człowieka o stosunkowo szerokich horyzontach, za każdym razem stylowego, szarmanckiego wobec pań, lojalnego wobec przełożonych i odpowiedzialnego za podwładnych. Ale jest także drugi dość szeroko rozpowszechniony stereotyp oficera kawalerii: skłonnego do różnego rodzaju zabaw i pijatyk, hulaki, kobieciarza, kompana praktycznie za każdym razem skłonnego „do wypitki i wybitki”.

Który z tych wizerunków jest prawdziwy? A może w jednym i w drugim jest składnik prawdy, ale realne życie kawalerzysty było jeszcze bardziej skomplikowane? O tym wszystkim opowiada nader ciekawa książka Piotra Jaźwińskiego „OFICEROWIE I DŻENTELMENI.

Życie prywatne i służbowe kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej.”– prof. Jerzy Eisler

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.