Menu

Papuga i ratlerek

Cechy produktu

  • ISBN 9788380324145 
  • Autor Michał Głowiński 
  • Wydawnictwo Wielka Litera 
  • Ilość stron 392 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Zbiór wyszukanej, erudycyjnej i poruszającej prozy Michała Głowińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich humanistów.Opowiadania Głowińskiego pokazują, iż tak głębokie zaangażowanie w rejestrowaniu świata dziś już się nie zdarza w literaturze.

W jego tekstach ożywają dawni nauczyciele akademiccy, koledzy z roku, profesorowie czy przypadkowo spotkani przechodnie. Twórczym bodźcem do snucia historii może stać się wycinek prasowy, spotkanie starej znajomej na poczcie czy świeże, zaskakujące użycie słowa w tekście.

Żywy, aktywny i wciąż poszukujący intelekt Michała Głowińskiego najdrobniejsze zdarzenie codzienności potrafi umieścić w szerokim kontekście społecznym, historycznym i ludzkim.Opowieść o wycieczce z koleżanką na daleką Pragę "w czynie społecznym" staje się pretekstem do aktualnej jak nigdy refleksji o przyzwoitości i wstydzie.

Wizyta u fryzjera okazuje się być rewelacyjną okazją do przyglądania się niezmiennej krzywdzącości stereotypów. Kiczowaty obraz okładki magazynu wydanego w czasach głębokiego stalinizmu nakłania do odbycia podróży do dawno nieodwiedzanych miejsc.

Ale niezmiennie w centrum zainteresowania Głowińskiego pozostaje człowiek – z jego ułomnościami, słabościami i nieoczywistym pięknem. W kinie, w sklepie, przed półką z gazetami – nie przestaje przyglądać się sobie i ludziom z dystansem i życzliwą refleksją.Zbiór został wzbogacony tekstami o charakterze felietonów i minimalnych esejów, w których wyszukamy rozważania o języku, poezji, jakości współczesnej prozy, a nawet architekturze.

Poznajemy w nich Głowińskiego jako pełnego dystansu do siebie akademika, a przy tym czujnego humanistę, produktywnego obserwatora i niezastąpionego komentatora.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.