Menu

Paragraf 22 - Joseph Heller (EPUB)

Cechy produktu

  • ISBN 9788381257114 
  • Autor Joseph Heller 
  • Wydawnictwo Albatros 
  • Ilość stron 480 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Jedna z najwybitniejszych powieści amerykańskich XX wieku, a zarazem najsłynniejsza powieść o II wojnie światowej.Utrzymana w poetyce czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, wyśmiewa mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu.

Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, idiotów i oportunistów, ale nade wszystko ludzi, którzy pragną jednego – przeżyć.Pilot Yossarian jest przekonany, że wszyscy dybią na jego życie – jednocześnie Niemcy, jak i dowódcy jego jednostki, zmuszający go do udziału w coraz większej liczbie misji bojowych.

Udaje wariata, aby wykpić się od dalszych lotów. Tymczasem otaczają go sami wariaci.Major Major Major, który przyjmuje podwładnych tylko wtedy, gdy go nie ma; porucznik Scheisskopf, którego działalność ogranicza się do urządzania defilad; porucznik Milo Minderbinder, który traktuje wojnę jako sposób na zbicie posiadajątku i bombarduje własne pozycje, bo dogadał się z nieprzyjacielem.

Oficjalnie w amerykańskim wojsku nie ma miejsca dla wariatów; choroba psychiczna stanowi wystarczający powód, żeby zostać natychmiast odesłanym do domu. Przepisy są w tym względzie niezwykle wyraźne. Jest jednak niewiele znaczący kruczek: osławiony „paragraf 22”...

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.