Menu

Pawilon szósty

Cechy produktu

  • ISBN 9788377795187 
  • Autor Antoni Czechow 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo MG 
  • Ilość stron 224 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Powieść poprzez niektórych uważana za największe dzieło Czechowa.W niedużej szpitalnej oficynie znajduje się sala nr 6 dla chorych umysłowo. Mieszka tam pięcioro ludzi, między innymi głuptak Mojsiejka i były egzekutor sądowy Iwan Dmitrycz Gromow.

Lekarzem szpitalnym jest Andriej Jefimycz Ragin. Kiedy otrzymał posadę, szpital był w okropnym stanie. On sam jest mądrym i szczerym człowiekiem, pozbawionym jednak silnej woli i wiary w prawo do zmieniania życia na lepsze.

Początkowo pilnie pracuje, jednak inicjuje się nudzić i uznaje, iż w informacji okolicznościach leczenie chorych jest bezsensowne. Przez taki pogląd Ragin zaniedbuje sprawy i nie chodzi już do szpitala każdego dnia.

Pracuje krótko i dla pozorów, po czym wraca do domu i czyta. Pewnego wiosennego wieczoru Ragin przypadkiem trafia do sali nr 6. Początkowo zostaje oskarżony przez Gromowa o kradzież, jednak potem wywiązuje się pomiędzy nimi długa rozmowa.

Doktor inicjuje odwiedzać oficynę codziennie – rozmowy z Gromowem posiadają na niego silny wpływ…Czechow odwołuje się w tej powieści do stoickich założeń producent Aureliusza i polemizuje z nimi. Na przykładzie bohaterów udowadnia, jak obłudne i niesprawiedliwe jest tłumaczenie ludzi, którym jest poprawnie w życiu, że ci biedniejsi mają przynajmniej bogate życie wewnętrzne, że trzeba cieszyć się tym, co się ma i nie narzekać na swój los.

A przecież szczęście należy się wszystkim.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.