Menu

Pedagogika - Zbigniew Kwieciński, Bogusław Śliwerski (EPUB)

Cechy produktu

  • ISBN 9788301208554 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe PWN 
  • Ilość stron 1130 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Po 16 latach od pierwszej edycji podręcznika Pedagogika oddajemy do dłoni Czytelników jego poprawione i zwiększone wydanie. W pięćdziesięciu rozdziałach przedstawiono części wiedzy kanonicznej dla nauczycieli i pedagogów, wiedzy orientującej ich własne wybory i wiedzy instrumentalnej.

Publikacja jest przeznaczona dla studentów przygotowujących się do zawodu nauczycielskiego, dla nauczycieli odnawiających swoją wiedzę pedagogiczną i dla studentów rozpoczynających studia pedagogiczne.

Stanowi zatem wprowadzenie do pedagogiki.W trzech modułach podręcznika opisano zagadnienia dotyczące:Pedagogiki jako nauki – zarysowano tu zwięźle historię wychowania i myśli pedagogicznej i opisano podstawowe subdyscypliny pedagogiki: dydaktykę ogólną, pedagogikę wczesnej edukacji, pedagogikę społeczną, mediów, młodzieży, porównawczą, filozofię edukacji i pedagogikę specjalną.

Tę część zamykają plastikowe analizy paradygmatów badań pedagogicznych – jakościowych i ilościowych. Prądów i kierunków współczesnej myśli pedagogicznej – w tej części przybliżono główne założenia takich nurtów, jak pedagogika personalistyczna, krytyczna, emancypacyjna, organiczna, anarchistyczna czy międzykulturowa.

Pedagogiki reform edukacyjnych – tu Czytelnik wynajdzie pomiędzy innymi dane na temat pedagogiki Marii Montessori, Janusza Korczaka, planu daltońskiego, pedagogiki waldorfskiej i szczegółowe omówienia reform edukacyjnych w Polsce prowadzonych od lat 70.

ubiegłego wieku. "Pedagogika jest nauką poręczną dotyczącą wspomagania innych ludzi w ich uczeniu się i rozwoju. Jest zatem wiedzą akademicką, której podstawowe zasoby, kanon próbujemy zawrzeć w tym podręczniku.

Zarazem jest także mądrością i wrażliwością. To znaczy, że studiowanie pedagogiki jest okazją do rozumnego ogarniania relacji pomiędzy jednostką ludzką, jej ciałem i psychiką, jej osobowością i tożsamością a jej światem życia, jej otoczeniem przyrodniczym, społecznym, kulturowym i politycznym w bliskiej i dalszej skali.

Pedagog i nauczyciel, wychowawca i opiekun – to ktoś, kto wspiera rozwój Innego, kto przewodzi ku samodzielności i tłumaczy złożone znaczenia zdarzeń i przeżyć, opowieści i symboli. Dlatego też jej/jego podstawową właściwością, trwałym „wyposażeniem” duchowym i niezbywalnym nastawieniem jest i powinna być życzliwość i ofiarność wobec innych ludzi, wrażliwość na ich problemy, współczulność wobec ich odczuć i emocji, ich jednostkowych możliwości i tempa uczenia się i rozwoju."Z tekstu

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.