Menu

Pionierzy przemian

Cechy produktu

  • ISBN 9788323524793 
  • Autor Mona Kedslie Mcleod 
  • Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 
  • Ilość stron 184 
  • Rok wydania 2016 
  • Tematyka podręczniki i edukacja 

Opis

Publikacja ukazuje niewiele znany wątek pracy szkockich specjalistów – wykwalifikowanych rolników i inżynierów – na rzecz rozwoju gospodarczego ziem polskich w XIX wieku; przedstawia zmienne koleje losu Szkotów, którzy podjęli decyzję o zamieszkaniu w Polsce. Autorka, potomkini szkockich emigrantów, którzy przybyli do Polski w poszukiwaniu udoskonalonego życia, oglądając rodzinne dokumenty, zaczęła badać polskie ścieżki kariery swych przodków. Powstała interesująca historia rodzinna, w której jednostkowe losy przedstawiono na szerszym tle powikłanej historii ziem polskich pod panowaniem rosyjskim.

Po upadku powstania listopadowego część progresywnych polskich właścicieli ziemskich, którzy po okresie wojen napoleońskich pragnęli unowocześnić swoje posiadajątki, zatrudniając w nich szkockich specjalistów, musiała udać się na emigrację. Natomiast większość przybyłych Szkotów pozostała w Królestwie Polskim po 1831 roku. Funkcjonowali jako zwarta protestancka społeczność, oddzielona od Polaków z zasady z powodu różnic religijnych i utrzymująca bliskie związki z rodzinną Szkocją. Przyczynili się znacząco do rozwoju polskiej gospodarki – przodkowie Mony McLeod zajmowali m.in. Kierownicze stanowiska w popularnej fabryce lnu w Żyrardowie. Wojny i rewolucje zniszczyły jednak część ich osiągnięć.

Publikacja przywraca pamięć o dokonaniach równocześnie obcokrajowców, jak i przedstawicieli polskiej arystokracji, która finansowała ich działania. Stanowiszczególnie interesujący przyczynek do historii relacji polsko-szkockich.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.