Menu

Płeć - język - kultura

Cechy produktu

  • ISBN 9788322623053 
  • Autor Artur Rejter 
  • Wydawnictwo Uniwersytet Śląski 
  • Ilość stron 190 
  • Rok wydania 2014 

Opis

Książka jest propozycją wyszczególnionia związków między płcią, językiem i kulturą. Płeć pojmowana jest tutaj jako fenomen z reguły uwikłany kulturowo, szczególną uwagę zwrócono na jego zasobność, nieoczywistość, dostrzeżono różnorodne odmianki płci, których – jak wiadomo z ustaleń gender studies – jest ewidentnie więcej niżeli dwie.

W prezentowanej pracy płeć jest zatem konstruktem kulturowym, stanowczo złożonym, motywowanym szeregiem czynników. Poszczególne części opracowania dotyczą teoretycznych aspektów lingwistyki płci, analiz płci w języku i tekście (w głównej mierze w literaturze lubianej i użytkowej), a także kontekstów praktycznych, ściślej: problematyki płci w dydaktyce.

Głównym celem było przedstawienie, co językoznawstwo wniosło, a zwykle, co może jeszcze wnieść, przez refleksję nad płcią, do naszego obrazu kultury i szerzej – świata, w którym żyjemy. Książka z całą pewnością zainteresuje obfite grono odbiorców: przedstawicielki i przedstawicieli wielu gałęzi nauk humanistycznych i społecznych, a także wszelkich, którzy interesują się różnorodnymi aspektami współczesnej kultury.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.