Menu

Podróże pisarzy

Cechy produktu

  • ISBN 9788324229314 
  • Autor Franciszek Ziejka 
  • Wydawnictwo Universitas 
  • Ilość stron 724 
  • Rok wydania 2019 

Opis

W oparciu o źródła drukowane, a niejednokrotnie i rękopiśmienne, autor przywołuje niewiele znane lub w ogóle nieznane epizody z życia poetów i pisarzy żyjących w epoce narodowej niewoli. Rekonstruuje zatem słynne podróże Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego na Wschód, pisze o wielokrotnych powrotach Henryka Sienkiewicza do Krakowa oraz – o tajemnicach pierwszej wizyty w tym mieście Stefana Żeromskiego.

Czytelnik wynajdzie tu teksty o podróżach autora Trylogii do Paryża i o związkach z tym miastem Ferdynanda Hoesicka. Pozna tajniki biografii pochodzącego z Tarnowa Józefa Szujskiego, pierwszego profesora historii Polski na Uniwersytecie Jagiellońskim, podobnie jak i niewiele znane fakty z życia Włodzimierza Tetmajera, malarza i poety.

Zainteresuje się zapewne okolicznościami, w jakich powstał obraz Jana Matejki Kościuszko pod Racławicami i – jak wyglądała wędrówka Tadeusza Micińskiego po enigmatycznych zakamarkach Złotego Pałacu w Bizancjum.

Franciszek Ziejka (ur. 1940) – historyk literatury i kultury polskiej, profesor honorowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, rektor tegoż w latach 1999–2005, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w latach 2002–2005, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (od 2005).

poprzez osiem lat wykładał w uniwersytetach francuskich i portugalskich. Bada na ogół dzieje literatury i kultury polskiej czasów narodowej niewoli. Ogłosił kilkaset artykułów i ok. Dwudziestu książek naukowych, w tym: „Wesele” w kręgu mitów polskich (1977), Złota legenda chłopów polskich (1984), Paryż młodopolski (1993), Nasza rodzina w Europie (1995), Miasto poetów (2005), Moja Portugalia (2008), Mistrzowie słowa i czynu (2011), Polska poetów i malarzy (2011), Jan Paweł II i polski świat akademicki (2014), W drodze do sławy (2015).

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.