Menu

Prawa dziecka w kontekście międzykulturowości. Janusz Korczak na nowo odczytany - Manfred Liebel Urszula Markowska-Manista (PDF)

Cechy produktu

  • ISBN 9788364953682 
  • Autor Manfred Liebel Urszula Markowska-Manista 
  • Wydawnictwo Akademia Pedagogiki Specjalnej 
  • Ilość stron 244 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Prawa dziecka w kontekście międzykulturowości. Janusz Korczak na nowo odczytywany, to książka wyjątkowa ze względu na prekursorski koncept wpisania myśli i idei korczakowskich w dyskurs o dzieciństwie w pryzmacie wybranych aspektów wielokulturowości. To odniesienie korczakowskiego ducha do problemów takich, jak nieznane głębiej wątki i konteksty historyczne praw dziecka, problem migracji dzieci, marginalizacji dzieci i dzieciństwa, różnice rasowe, dzieciństwo dyskryminowane obszarem geograficznym czy dzieciństwa uwikłane w sprzeczne wartości, dzieciństwa ponad granicami, wydaje mi się niezwykle adekwatnym, pomysłowym zabiegiem, cennym ze względu na wartości naukowe, dydaktyczne. Manfred Liebel i Urszula Markowska-Manista, prezentowanymi w prezentujenym tomie tekstami pokazują, iż oryginalne i atrakcyjne refleksje nad sensem oraz aktualnością korczakowskiej postawy życiowej, jak i jego postawy wobec dzieci i ich miejsca w społeczeństwie są realne; iż jako stale, niewyczerpanie bogate myśli Korczaka w swej genialności pozwalają na ich aplikację do wielowymiarowej rzeczywistości, do wielu sytuacji, do wielu czasów, kultur, problemów, w tym wręcz do dramatycznych zjawisk. (...) uważam, iż jest (będzie) to publikacja wypełniająca swoistą lukę na polskojęzycznym polu dyskursu o prawach dziecka (...). Uważam, iż książka ta ma ogromny potencjał inspiracyjny dla polskich badaczy demonstrując dużo interesujących i niemal "dziewiczych" dla polskiego dyskursu wątków i obszarów eksploracji. Uważam ją również za szczególnie wartościową w perspektywie w zasadzie dopiero kreowania się w Polsce formacji badawczej jaką są badania nad dzieciństwem. Dr hab. Ewa Jarosz Uniwersytet Śląski

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.