Menu

Prawda. Krótka historia wciskania kitu

Cechy produktu

  • ISBN 9788381259569 
  • Autor Tom Phillips 
  • Wydawnictwo Albatros 
  • Ilość stron 320 
  • Rok wydania 2020 

Opis

Nowa książka autora bestsellera Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko.Tym razem przeczytacie o Prawdzie– a raczej o wszystkich znakomitych sposobach wciskania kitu, jakie ludzkość wymyśliła poprzez wieki...Żyjemy w wieku „postprawdy”.

Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zawraca sobie głowy prawdziwością swych słów (rekord pobił dzięki niezwykle intensywnemu tsunami bredni, kiedy w ciągu 120 minut wygłosił 125 fałszywych stwierdzeń, czyli więcej niżeli jedno na minutę!).

Płaskoziemcy i antyszczepionkowcy już nie wierzą ekspertom. Internet zmienił nasze codzienne życie w dezinformacyjne pole bitwy.Ale czy „złoty wiek“ prawdy rzeczywiście kiedykolwiek istniał? Czy naprawdę ludzie kiedyś nie kłamali? Tom Phillips, redaktor serwisu fullfact.org zajmującego się sprawdzaniem faktów, każdego dnia zmaga się z zalewem bzdur.

I rzuca sarkastyczne spojrzenie na przekonanie, iż kłamstwo w debacie publicznej pojawiło się wczoraj. Z właściwym sobie humorem ukazuje,za każdym razem mieliśmy tendencję do zmyślania i że dzisiejsza fakenewsowa histeria jest tylko najświeższą wersją starej prawidłowej umiejętności ludzi do rozsiewania kłamstw gdziekolwiek się da.Imponujące kłamstwa i kłamcy, których aż chce się szanować!Od wielkiej Mistyfika­cji Księżycowej (kiedy nowojorska gazeta „Sun” wzbudziła sensację, publikując proces artykułów o popularnym astronomie sir Herschelu, który odkrył na Księżycu innowacyjną cywilizację), przez humbug o wannach, po grasującego w Croydon seryjnego zabój­cę kotów – mnóstwo z tego, co czytaliśmy o wydarzeniach dzie­jących się na świecie, było totalną bzdurą.Przed wami nie­prawdopodobne opowieści o mitycznych krainach i badaczach niekoniecznie będących w miejscach, o których pisali.

Albo historie o manipulacjach na wielką skalę dzięki rozpowszechnianiu teorii spiskowych lub o nieudanych próbach tuszowania katastrof czy o propagandzie z czasów wojny – czyli cała niecna sztuka politycznej ściemy!Przeczytajcie o maniach, lękach i zbiorowych histeriach pro­wadzących do wiary w absurdalne rzeczy – jak widmowe statki po­wietrzne czy nad wyraz rozpo­wszechnione przekonanie, że ktoś próbuje kraść mężczyznom penisy – które przekładają się czasem na zupełnie rzeczywiste tragedie… na przykład powodują polowania na czarownice.Okazuje się, że jeśli chodzi o życie w prawdzie, to sami jeste­śmy swym największym wrogiem.Ta książka opowiada o tym, jak ludzkość przez stulecia oszukiwała samą siebie.Stawiawyraźne pytanie: Czy istnieje szansa, byśmy w przyszłości zdecydowali się porzucić kłamstwo?

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.