Menu

Przestrzenie muzyczne w polskim teatrze współczesnym

Cechy produktu

  • ISBN 9788322631645 
  • Autor Magdalena Figzał 
  • Wydawnictwo Uniwersytet Śląski 
  • Ilość stron 284 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Książka Przestrzenie muzyczne w polskim teatrze współczesnym prezentuje różnorodne sposoby funkcjonowania muzyki w polskim teatrze dramatycznym ostatniego dwudziestopięciolecia. Odnosząc się do twórczości wybranych reżyserów i współpracujących z nimi kompozytorów autorka podejmuje szereg zagadnień teoretycznych, ściśle wiążących się z obecnością muzyki w przedstawieniu teatralnym: począwszy od kwestii związanych z percepcją muzyki scenicznej, przez klasyfikację zjawisk akustycznych w teatrze, a także wpływ nowych mediów na sposób kształtowania dźwięku, aż po różne ujęcia znaczenia muzycznego.

Ogniwem spajającym poszczególne fragmenty monografii jest kategoria przestrzeni muzycznej, którą w najmocniej ogólnym i metaforycznym sensie rozumieć należy tu jako pewien oryginalny sposób funkcjonowania dźwiękowości w przedstawieniu teatralnym.

Analizując inscenizacje takich twórców, jak Jerzy Jarocki, Jerzy Grzegorzewski, Krystian Lupa, Andrzej Dziuk, Krzysztof Warlikowski czy Jan Klata, autorka stara się nie tylko zwrócić uwagę na szczególną pokaźność warstwy muzycznej spektaklu teatralnego,zwykle wyodrębnić osiągalne metody i narzędzia służące jej badaniu.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.