Menu

Przyszłość metropolii i regionu miejskiego - Andrzej Klasik, Florian Kuźnik, Artur Ochojski (PDF)

Cechy produktu

  • ISBN 9788378755630 
  • Autor Andrzej Klasik;Florian Kuźnik;Artur Ochojski 
  • Ilość stron 146 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Prezentowana monografia stanowi rezultat wieloletnich studiów, analiz i projektów wykonywanych przez jej autorów w ramach rozmaitych przedsięwzięć naukowo-badawczych. Były to bardzo projekty badawcze w dziedzinie rozwoju miejskiego i regionalnego finansowane przez Komitet Badań Naukowych i Narodowe Centrum Nauki, a także projekty konsorcjalne śląskich uczelni i instytutów naukowych w dziedzinie studiów foresightowych i strategicznych.

Uzyskane rezultaty zaprezentowano na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych organizowanych wspólnie z Komitetem Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN oraz z Komisją Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska PAN, Oddział Katowicki.

Kluczowym środowiskiem naukowym inicjującym wymienione przedsięwzięcia stała się Katedra Badań Strategicznych i Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Na rdzeń przedkładanej Czytelnikom monografii składa się pięć rozdziałów poświęconych refleksji teoretyczno-metodologicznej, również myśleniu o przyszłości i projektowaniu rozwoju regionów miejskich, w tym aglomeracji i zespołów miejskich aspirujących do rangi metropolitalnej.

Rozważania otwiera rozdział traktujący o wyzwaniach przyszłości jako kluczowej kategorii myślenia prospektywnego i strategicznego, ergonomicznej w kreowaniu wizji przyszłości oraz formułowaniu strategii miast i regionów.

Natomiast rozdział szósty stanowi egzemplifikację warsztatu badawczego w sferze dydaktyki, w formie projektu studialno-edukacyjnego – jest dopełnieniem koncepcji regionu uczącego się. Posiada on koncepcję obszarów prospektywnych rozwoju metropolitalnego obszernych miast poprzez realizację zespołowych projektów studialno-edukacyjnych.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.