Menu

Republika przekonań

Cechy produktu

  • ISBN 9788301211004 
  • Autor Kaushik Basu 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe PWN 
  • Ilość stron 310 
  • Rok wydania 2020 

Opis

Zarówno ekonomiści, jak i przedstawiciele nauk prawnych od dawna szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak dużo norm prawnych nie jest przestrzeganych. Bardziej jednak zagadkowe i filozoficznie zastanawiające jest to samo pytanie zadane na odwrót: dlaczego tak dużo norm prawnych jest produktywnych, egzekwowanych poprzez funkcjonariuszy państwowych i przestrzeganych przez obywateli? W końcu prawo to nic innego jak słowa spisane na kartce papieru.

klasyczna ekonomiczna analiza prawa odnosi się do tego typu pytań w ten sposób, iż unika ich zadawania. Zadaniem tej książki jest bezpośrednie zmierzenie się z zagadnieniem kształtowania zachowań przez umieszczenie atramentu na papierze.

W kolejnych rozdziałach dokładnie opisuję i wyjaśniam tę zagadkę, a następnie staram się przedstawić jej rozwiązanie. Zmusza nas to do zakwestionowania i – w następstwie – odrzucenia charakterystycznego podejścia i zastąpienia go bogatszym i bardziej nawet zajmującym sposobem dokonywania ekonomicznej analizy prawa.

To nowe podejście, zakorzenione w metodologii teorii gier, może wyraźnie zwiększyć nasze zrozumienie zarówno tego, dlaczego niemało przepisów prawa jest skutecznych, jak i tego, dlaczego dużo z nich nie jest wykorzystywanych i stopniowo pokrywa się kurzem.

Z uwagi na spore znaczenie ekonomicznej analizy prawa w wielu dziedzinach praktyki, począwszy od nieuczciwej konkurencji, poprzez podmianę handlową czy prawo pracy, po zmiany klimatyczne i zarządzanie konfliktem, ta wiedza może przynieść pokaźne korzyści.

Wzbogaca nasze rozumienie styku prawa i ekonomii i w związku z tym jest {pomocn|przydatn)a do pojęcia mechanizmów rozwoju zarówno w warunkach pokoju, jak i stagnacji czy konfliktu. Z rozdziału I

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.