Menu

Resortowe dzieci. Biznes

Cechy produktu

  • ISBN 9788380794634 
  • Autor Dorota Kania;Jerzy Targalski;Maciej Marosz 
  • Wydawnictwo Fronda 
  • Ilość stron 554 

Opis

Jakie są korzenie biznesu III RP?

Czy przedsiębiorcy zajmujący czołowe pozycje w rankingach budowali swój biznes na zdrowych podstawach czy wykorzystywali kontakty ze służbami specjalnymi?

Dziennikarskie śledztwo oparte o materiały IPN zadaje kłam legendzie o spontanicznej transformacji gospodarczej Polski. Kiedy służby specjalne rozpoczęły demontaż socjalizmu i wybrały latynoamerykański model terapii szokowej, do kontaktów z drem Jeffreyem Sachsem, nazywanym później „ojcem polskiej transformacji” oddelegowały oficera wydziału VIII SB.

Niewidzialną rękę rynku z czasów Planu Balcerowicza okrywały mankiety resortowego munduru.

Poznamy atrakcyjnych wizjonerów wolnego rynku, budowniczych finansowych potęg i rodzinnych korporacji biznesowych. Tylko niektórzy z nich ujawnili swoją współpracę ze służbami specjalnymi i przyznają się do niej otwarcie w Wikipedii. Większość gorliwie zaprzecza w stylu „paliłem, ale się nie zaciągałem”, nie pamięta żadnych faktów, albo deklaruje, iż nie chce do nich wracać pamięcią. Niektórzy z bohaterów książki znaleźli się w niej ze względu na współpracę swych rodziców z SB. Stawiamy pytanie na ile ten fakt wpłynął na ich sukcesy finansowe?

To nieprawda, iż pierwszy milion trzeba było ukraść. Starczyło być wytypowanym poprzez służby specjalne PRLu.

W roku 2018, na podstawie listy 100 najbogatszych Polaków, naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego stworzyli portret polskiego miliardera. Najbogatsi Polacy, którzy byli agentami SB albo członkami PZPR mają posiadajątek o 73 proc. Wyższy od tych, którzy w PRLu nie startowali. Przypadek? Zapewne. Lecz umiejętnie sterowany.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.