Menu

Rosyjska myśl strategiczna i potencjał militarny w XXI wieku - Piotr Mickiewicz (EPUB)

Cechy produktu

  • ISBN 9788301198251 
  • Autor Piotr Mickiewicz 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe PWN 
  • Ilość stron 336 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Wygłoszone 31 grudnia 1999 r. Orędzie Borysa Jelcyna i podanie władzy Władimirowi Putinowi jest symbolicznym początkiem cyklu odbudowy pozycji Rosji jako mocarstwa. Putin rozpoczął modernizację i centralizację państwa, bazując na klasycznych założeniach myślenia strategicznego. Jakie to były założenia? Co jest stanowczym celem rosyjskiej polityki? Jakie działania mają doprowadzić do jego realizacji? Jakie obszary strategiczne zostały cenione za kluczowe? W jakim stopniu rosyjska polityka jest skuteczna?

Problematyka rosyjskiej polityki oraz prezentacja rosyjskiego potencjału militarnego stanowi ważny składnik polskich badań politologicznych i w naukach o bezpieczeństwie i obronności. Autorzy przyjrzeli się uwarunkowaniom i sposobom osiągania celów strategicznych poprzez Federację Rosyjską i sposobom zastosowania potencjału militarnego, w oparciu o przyjęte założenia strategiczne i komplementarnie budowane strategie sektorowe. Przedstawili swoje analizy i oceny zachodzących przekształceń i podejmowanych działań, omówili najważniejsze zapisy rosyjskich dokumentów strategicznych i skorelowali je z wybranymi procesami polityczno-militarnymi i gospodarczymi.

W ramach wprowadzenia przedstawiono uwarunkowania rosyjskiej szkoły myślenia strategicznego i jej dorobek. Następne rozdziały prezentują autorskie oceny produktywności realizacji kolejnych etapów rosyjskiej great strategy od 2000 do połowy 2017 r. Zbudowane są według podobnego schematu: analiza kształtu rosyjskiej polityki bezpieczeństwa na tle uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych, ocena roli i sposobu użycia potencjału militarnego, ocena przeobrażeń myśli wojskowej, ocena kierunków rozwoju rosyjskich sił zbrojnych. Ostatnie trzy rozdziały poświęcone zostały rosyjskiej strategii w odniesieniu do Ukrainy i międzynarodowym konsekwencjom kryzysu ukraińskiego.

Książka będzie nieprzeciętną pomocą dla studentów historii, politologii, stosunków międzynarodowych, obronności i bezpieczeństwa i szkół wojskowych. Może być także ciekawą lekturą dla pasjonatów wojskowości, strategii i militariów, a także współczesnej Rosji.

Jest to spójne, zamknięte studium przemian, jakim podlegają rosyjskie siły zbrojne i założenia oraz metody ich wykorzystania w pierwszych dekadach XXI wieku. Szczególnie dokładnie udokumentowano przekształcenia w poszczególnych rodzajach sił zbrojnych – równocześnie na płaszczyźnie organizacyjnej, jak i sprzętowej. Jednakowo ważne jest zdefiniowanie współczesnej sytuacji militarno-politycznej Federacji Rosyjskiej. Zajęcie Krymu i inne działania militarne wobec Ukrainy określiły sytuację polityczną i militarną w regionie na długie lata, udowadniając przy tym, iż Rosja przekształciła siły zbrojne z odziedziczonego po ZSRR kolosa na glinianych nogach w wydajne narzędzie o skalowalnych możliwościach zastosowania.

Juliusz Sabak

ekspert ds. Bezpieczeństwa i Techniki Wojskowej, portal Defence24.pl


darmowy fragment:

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.