Menu

Siła kształtująca

Cechy produktu

  • ISBN 9788362409846 
  • Autor Tomasz Majewski 
  • Wydawnictwo Officyna 
  • Ilość stron 324 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Siła kształtująca – łac. Nisus formativus, popęd życiowy, wzrost naturalny, formowanie, plastyczność. Pierwotnie termin alchemiczny na określenie samorzutnej organizacji materii, który w nowej filozoficznej odsłonie (Bildungstrieb) powrócił w pismach Immanuela Kanta, Friedricha Schellinga i Johanna Wolfganga Goethego.Tomasz Majewski nie dowierza ideom, gdy domykają znaczenia i dziełom, gdy zwracają się ku ideologiom.

Ufa tylko artefaktom i myślom, które żyją, to znaczy wymykają się interpretatorom. A zatem uwaga! Monada i nomada w jednej osobie.dr hab. Tomasz Bocheński, prof. UŁHumanistyka „ponad podziałami” uprawiana poprzez Tomasza Majewskiego jawi się jako wolna od poznawczego hybris; nie tyle sceptyczna, co raczej aspirująca do rzadko dziś praktykowanej cnoty pokory poznawczej.

Jest to humanistyka szukająca własnego epistemicznegoidiomu, określająca na nowo swą tożsamość tak wobec filozofii, nauki, jak i – co w tych rozważaniach stanowczo dogłębnie eksplorowane – sztuki. (…) Siła formująca odnajdzie z pewnością czytelników w gronie kulturoznawców, humanistów najróżniejszych specjalności i stanowić będzie zaczyn ważkich dyskusji o specyfice badań humanistycznych, o ich badawczej, a także etycznej odpowiedzialności.dr hab.

Dorota Wolska, prof. Uwr

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.