Menu

Świadectwo pracy - sporządzanie i wydawanie po zmianach przepisów

Cechy produktu

  • ISBN 9788381376730 
  • Autor praca zbiorowa 
  • Wydawnictwo Infor PL 
  • Ilość stron 80 
  • Rok wydania 2020 

Opis

"W związku z wygaśnięciem lub rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Dokument ten mieści podstawowe informacje dotyczące stosunku pracy, który ustał (czyli np.

dane o okresach i rodzaju realizowanej pracy, zajmowanych stanowiskach, trybie rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy). Od 7 września 2019 r. Obowiązują zmiany dotyczące zasad wydawania i prostowania świadectwa pracy.

Po wejściu w życie nowelizacji zostały wydłużone terminy do wystąpienia z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy do pracodawcy oraz żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. Terminy te wynoszą po 14 dni, zamiast dotychczasowych 7 dni.

Pozwala to pracownikowi zorientować się w ewentualnych nieprawidłowościach co do treści otrzymanego świadectwa pracy i podjąć działania zmierzające do usunięcia wadliwości. Dodatkowo zmodyfikowane przepisy jasno określają, iż w razie niezawiadomienia poprzez pracodawcę o odmowie sprostowania świadectwa pracy, żądanie sprostowania świadectwa pracy wnosi się do sądu pracy.Nowelizacja reguluje również sytuacje, gdy pracodawca nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy.

Pracownik będzie mógł w takim przypadku wystąpić do sądu pracy z powództwem o zobowiązanie pracodawcy do wydania tego dokumentu.Wyrok sądu dotyczący wydania świadectwa pracy podlega wykonaniu w trybie przewidzianym dla egzekucji świadczeń niepieniężnych, określonym przez Kodeks innowacyjnania cywilnego.

w przypadku gdy pracodawca nie wykonuje orzeczenia sądu, a egzekucja okaże się nieskuteczna albo nie może być prowadzona (np. Ze względu na faktyczną likwidację podmiotu będącego pracodawcą), pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy.

W tym przypadku nowe przepisy dają czas na wystąpienie z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy albo ustalenia uprawnienia do otrzymania tego dokumentu do upływu terminu przedawnienia."

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.