Menu

Święta Medea. Wyd. 2

Cechy produktu

  • ISBN 9788380126077 
  • Autor Zbigniew Kadłubek 
  • Wydawnictwo Uniwersytet Śląski 
  • Ilość stron 219 
  • Rok wydania 2011 

Opis

Prezentowana książka jest zbiorem studiów, esejów, szkiców krytycznych, mimo to stanowi spójną całość stanowiącą próbę dokonania literackiego namysłu wychodzącego poza słowa, extra verba. Pomieszczone w książce teksty cechuje myślenie o literaturze jako o całości – jednak z perspektywy greckiego antyku i łacińskiego średniowiecza, niemieckiego romantyzmu i modernizmu, a także postmodernizmu.

Dążeniem Autora było wyjście z rozproszenia liter i literatur, pokazanie, że literatura to spotkanie z Życiem, a synoptyczne czytanie tekstów wielkiej Literatury prowadzi do przekonania, iż literatura jest syjamską siostrą życia, egzystencji, bytowania.

W takim czytaniu chodzi o przyjęcie metody porównawczej czy komparatystyki pozasłownej, która jest mobilizacją metod, odczytań, dyskursów, a nie tylko wydobywaniem z tekstów literackich implikacji filozoficznych czy estetycznych.

Autora nie cieszy badanie tylko walorów literackich, ale o całościowe czytanie. Kolejną cechą wspólną pomieszczonych w książce tekstów jest intencja, aby pozostawały w zgodzie z myślą teologiczną i religijną.

Namysł teoretyczno-literacki i komparatystyczny Autora jest zakotwiczony w wierze. Jak sam pisze: „W rozproszeniu, po spiętrzonych wodach dzisiejszej kultury płynąłem Arką Noego, jaką stara się być literatura porównawcza.

Arka Noego jest bowiem przymierzem postępowości z dawnością, różności i jedności, mnogości i tego, co pojedyncze". Nominacja do 6. Edycji Nagrody Literackiej GDYNIA 2011 w kategorii eseistyka, 12 maj 2011 r.

(www.nagrodaliterackagdynia.pl)

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.