Menu

Symboliczność i interpretacja

Cechy produktu

  • ISBN 9788374535083 
  • Autor Andrzej Gwóźdź 
  • Wydawnictwo Słowo/obraz/terytoria 
  • Ilość stron 342 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Kino na biegunach to nie tyle historia kinematografii niemieckich epoki politycznego podziału Niemiec, ile z zasady próba skonfrontowania ze sobą dwóch sąsiednich i jednojęzycznych, a przecież antagonistycznych kultur filmowych RFN i NRD.

Zamysł to z dzisiejszego punktu widzenia tym bardziej ciekawy, że jednego z tych państw już nie ma, a drugie nie jest już tym samym, którym było przed zjednoczeniem. Dlatego tak ważne i fascynujące pozostają historie, które filmy te opowiadały od powstania obydwu republik niemieckich w 1949 roku po akcesje NRD do RFN w roku 1990.

Historie, które zjawiska te próbują opisać w ramach różnorakich procesów historycznych i kulturowych. Przedmiotem książki są wiec równocześnie filmy wybitne, jak i przeciętne, bo i te pierwsze, i te drugie bywają istotne ze względu na to, jak kino komunikuje się z widzami i czego oni sami od niego oczekują.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.