Menu

Szkice i obrazki. Tom I - Bolesław Prus

Cechy produktu

  • ISBN 9788379007523 
  • Autor Boleslaw Prus 
  • Wydawnictwo Psychoskok 

Opis

"Bolesław Prus to polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki pieszej i rowerowej.

Na swoim koncie ma wyjątkowo dużo dzieł, które stały się niezwykle ważne dla Polski. Wśród nich znajdują się między innymi „Kamizelka” oraz „Katarynka”, które pozostały dodane do obowiązkowych lektur szkolnych i znajdują się w zbiorze ""Szkice i obrazy"". Pierwsza z nich jest szkicem z życia codziennego ubogich mieszkańców Warszawy. Narrator − właściciel tytułowej kamizelki − odtwarza jej historię na podstawie wyglądu i retrospektywnie ujętych obserwacji życia jej poprzedniego właściciela. Natomiast „Katarynka” opowiada historię pana Tomasza. Prawnika, który mieszkał w atrakcyjnym domu, który potem zamienił w galerię sztuki ze względu na miłość do kobiet. Nie miał jednak do nich szczęścia. Próbował nawiązywać znajomości z przeróżnymi panienkami, lecz po kilku nieudanych próbach kuszących postanowił przez całe życie zostać sam. Do posiadłości obok wprowadziły się dwie panie z małą, może ośmioletnią dziewczynką. Po jakimś czasie, pan Tomasz spostrzegł, że dziewczynka jest niewidoma. Gdy jednak zobaczył, że dziewczynka zadowala się na dźwięk katarynki, która była jedyną atrakcją w jej życiu, zażyczył sobie, żeby kataryniarz codziennie przygrywał tej niewiele znaczącej dziewczynce z sąsiedztwa.

Zawartość zbioru jednak posiada jeszcze następujące tytuły:
— Nowy Rok
— Żywy telegraf
— Na wakacjach
— Kocha - nie kocha
— Katarynka
— W górach
— Kamizelka
— Cienie
— Pominięty
— Przeklęte szczęście
— Przy księżycu
— Milknące głosy
— Stara bajka
— Pleśń świata "


bezpłatny fragment:

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.